ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერის თემაზე პანელური დისკუსია გაიმართა
29 ივლისი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერის თემაზე პანელური დისკუსია გაიმართა. ღონისძიებაზე ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობაზე საინფორმაციო კამპანიის შედეგები წარადგინეს და მონაწილე ახალგაზრდები დაჯილდოვეს.
დისკუსიაში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ლია გიგაურმა მიიღო მონაწილეობა. როგორც მან განაცხადა, საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში ახალგაზრდები ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებს სტუმრობდნენ, სადაც ადგილობრივებს სახელმწიფო საგანმანათლებლო პროგრამების შესახებ დეტალურ ინფორმაციას აწვდიდნენ. მისი თქმით, განათლების ხელმისაწვდომის თაობაზე ჩატარებული კამპანიის შედეგად მნიშვნელოვნად გაიზარდა იმ ახალგაზრდების რიცხვი, რომლებსაც განათლების მიღების სურვილი გაუჩნდათ. ლია გიგაურის განცხადებითვე, ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლებისთვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების მხარდაჭერა მომავალშიც გაგრძელდება.
"დღეს ვაჯამებთ პროექტს, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტომ და ეროვნებათაშორისი ურთიერთობების ცენტრმა ერთობლივად განახორციელა ეთნიკური უმცირესობების, ახალგაზრდების ხელშეწყობის მიზნით, როგორც პროფესიული, ასევე უმაღლესი განათლების მიმართულებით. ეს არის უნიკალური პროექტი, რომლის მიზანი იყო ჩვენს პარტნიორებთან ერთად ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელ ახალგაზრდებს, რომლებიც ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში ცხოვრობენ, მიეტანათ ინფორმაცია განათლების შესაძლებლობის შესახებ, როგორც პროფესიული, ასევე უმაღლესი განათლების მიმართულებით. მათ საზოგადოებრივ საწყისებზე მნიშვნელოვანი ფუნქცია შეასრულეს, ერთი დღე არ გამოუტოვებიათ, სოფლებში ხვდებოდნენ მშობლებს, ახალგაზრდებს, ბავშვებს, ასევე საზოგადოების წარმომადგენლებს, რომლებსაც შეუძლიათ გავლენა მოახდინონ იმ სოფლებში ახალგაზრდების გადაწყვეტილებებზე. ისინი აწვდიდნენ ინფორმაციას, თუ რა მნიშვნელოვანია პირველ რიგში ამ ადამიანებისთვის განათლების მიღება. ასევე, ახალგაზრდებს აწვდიდნენ ინფორმაციას, რა შესაძლებლობები აქვთ მათ ჩვენს ქვეყანაში. პროექტი 2018 წელს დაიწყო. პირველ წელს ახალგაზრდებმა 3 ათასზე მეტი ბენეფიციარი დაფარეს, მეორე წელს იმის გამო, რომ კოვიდ პანდემიის პირობებში ვიმყოფებოდით, მხოლოდ 2 ათასამდე ბენეფიციარის მონახულება მოასწრეს, მაგრამ შედეგი მართლაც საოცარი გვაქვს. თითქმის 1.6-ჯერ მოიმატა იმ ახალგაზრდების რაოდენობამ, რომელთაც პროფესიულ სასწავლებლებს მიაკითხეს. წინა წელთან შედარებით 2-ჯერ გაიზარდა იმ ახალგაზრდების რაოდენობა, რომლებიც "1+4" პროგრამაზე დარეგისტრირდნენ" - განაცხადა ლია გიგაურმა.

Состоялась панельная дискуссия на тему доступа представителей этнических меньшинств к профессиональному и высшему образовании. Мероприятие было организовано Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. Были представлены результаты информационной кампании по доступу к профессиональному и высшему образованию для этнических меньшинств, а участники кампании были награждены.
В обсуждении приняла участие исполняющая обязанности государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури. По ее словам, в рамках информационной кампании молодые люди провели встречи в регионах компактного проживания этнических меньшинств, в рамках которых местным жителям была предоставлена подробная информация о государственных образовательных программах. Лия Гигаури отметила, что в результате информационной кампании значительно увеличилось число молодых людей, которые хотят получить образование. По словам Гигаури, поддержка профессионального и высшего образования для этнических меньшинств продолжится и в будущем.
«Сегодня мы подводим итоги проекта, осуществляемого совместно Аппаратом государственного министра, Агентством США по международному развитию и Центром межэтнических отношений для поддержки этнических меньшинств и молодежи в сфере профессионального и высшего образования. Это уникальный проект, целью которого является дать возможность молодым людям предоставить информацию о профессиональном и высшем образовании своим сверстникам, проживающим в местах компактного проживания этнических меньшинствю. Их роль в этом деле существенна. Они встречались с родителями, молодыми людьми, детьми, а также с теми представителями, которые могут влиять на молодежь.
Участники кампании информировали и объясняли населению важность образования. Также предоставляли информацию молодым людям о возможностях, которые они имеют в нашей стране. Проект стартовал в 2018 году. На первом этапе проекта молодые люди встретились более чем с 3 тысячами бенефициаров, а во второй год из-за пандемии удалось посетить всего лишь 2 тысяч бенефициаров, но результат действительно потрясающий. Число молодых людей, которые получают образование в профессиональных училищах, увеличилось почти в 1,6 раза. По сравнению с прошлым годом, удвоилось число молодых людей, зарегистрировавшихся по программе «1 + 4», - заявила Лия Гигаури.