სოფელ ყარაჯალარში კორონავირუსთან დაკავშირებული რეკომენდაციების შესახებ ნაბეჭდი მასალა დარიგდება
კორონავირუსთან დაკავშირებული რეკომენდაციების შესახებ ნაბეჭდი მასალა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ლია გიგაურმა სოფელ ყარაჯალარში გასავრცელებლად სახელმწიფო რწმუნებულს ქვემო ქართლში შოთა რეხვიაშვილს გადასცა. 5000 საინფორმაციო ბროშურა ორენოვანია და ადგილორივი მოსახლეობისთვის ქართულ და აზერბაიჯანულ ენებზეა ხელმისაწვდომი. კორონავირუსთან დაკავშირებით გაცემული რეკომენდაციების შესახებ ინფორმაციის გავრცელება, ადგილობრივი თვითმმართველობების დახმარებით აქტიურად მიმდინარეობს და ნაბეჭდი მასალა ეთნიკური უმცირესობებისთვის მშობლიურ ენაზე კარდაკარ რიგდება.
საინფორმაციო მასალები საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის (PITA), აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭრით დაიბეჭდა.
როგორც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა აღნიშნა, პროგრამაში ჩართულია როგორც ადგილობრივი თვითმმართველობა, ასევე სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები. მისივე განცხადებით, ინფორმაციის მიტანასთან ერთად, მნიშვნელოვანია მოქალაქეების დარწმუნება, რომ კორონავირუსის საფრთხე რეალურია და თითოეულ მოქალაქეზეა დამოკიდებული გავრცელდება თუ არა ვირუსი.
“დღეს ვიმყოფებით სოფელ ყარაჯალარში, მოგეხსენებათ აქ გვაქვს ინფიცირების ყველაზე მეტი შემთხვევა, 60-ს გადასცდა ინფიცირებულთა რაოდენობა. ამიტომ აქედან ვიწყებთ ამ ფაზას, რათა თითოეულ მოქალაქესთან კარდაკარ პრინციპით დავარიგოთ საინფორმაციო მასალები, რომლებიც საშუალებას მოგვცემს ჩვენც და ჩვენს მოქალაქეებსაც, რომ კიდევ ერთხელ გააცნობიერონ ის რისკები, რომლებიც ახლავს კორონავირუსის გავრცელებას და ასევე, გაითვალისწინონ რეკომენდაციები, რომლებიც აუცილებელია იმისათვის, რომ ეფექტიანი იყოს ბრძოლა კორონავირუსის წინააღმდეგოდ”,- განაცხადა ლია გიგაურმა.

Печатный материал с рекомендациями по коронавирусу будет распространен в селе Караджалари
Исполняющая обязанности государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури передала информационные материалы с рекомендациями по коронавирусу губернатору Квемо Картли Шоте Рехвиашвили для распространения в селе Караджалар. 5000 информационных брошюр доступны местному населению на грузинском и азербайджанском языках. Информация о рекомендациях по коронавирусу на родном языке этнических меньшинств распространится при содействии местных органов власти.
Информационные материалы были подготовлены при поддержке Ассоциации ООН Грузии (UNAG), Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции (PITA) и Агентства США по международному развитию (USAID).
Как отметила исполняющая обязанности государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, в программе участвуют как органы местного самоуправления, так и представители администрации губернатора Квемо Картли. По ее словам, помимо предоставления информации важно убедить граждан в том, что угроза коронавируса реальна и от каждого гражданина зависит распространение вируса.
«Сегодня мы находимся в селе Караджалар. Как вам известно, здесь больше всего случаев заражения. Число зараженных превысило 60 человек. Вот почему мы начинаем распространение информационных материалов «от двери к двери», что позволит нашим гражданам понять риски, связанные с распространением вируса, а также принять во внимание рекомендации, необходимые для эффективной борьбы с коронавирусом», - заявила Лия Гигаури.