პროექტის ,,ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა. ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ლია გიგაურმა, USAID/Georgia-ს რეგიონული კონტრაქტ-ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილემ დებორა პერლმანმა და ნატოსა და ეროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორმა თამარა წულეისკირმა გახსნეს. თემაზე „საქართველოს ევროპული არჩევანი და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაცია“ პანელური დისკუსია გაიმართა და „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩების” საინფორმაციო კამპანიის პრეზენტაციის შემდგომ, პროექტის შედეგებზე იმსჯელეს.
სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მოხალისე ტრენერებმა მოქალაქეებს, რომელთათვისაც სახელმწიფო ენის ცოდნა ჯერ ისევ ბარიერს წარმოადგენს, ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესიდან მომდინარე დაანახეს სარგებელი ვაჭრობის, სოფლის მეურნეობის, განათლების და სხვა მიმართულებით. შესაბამისად, დაანახეს პერსპექტივები, რომლებიც ჩვენ ქვეყანას განვითარებისათვის გააჩნია.
ევროინტეგრაციის პროცესის შესახებ ცნობიერების ამაღლების კამპანიაში - ახალგაზრდებმა ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ 3 რეგიონის, 17 მუნიციპალიტეტის, 83 სოფელში, 88 ტრენინგი ჩაატარეს. და საქართველოსა და ევროკავშირის თანამშრომლობის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდეს 1700-მდე მონაწილეს.
პროექტი „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ 2017 წლის ოქტომბრიდან შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრთან, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID და საქართველოს გაეროს ასოციაციის UNAG „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის PITA პროგრამასთან თანამშრომლობის ფარგლებში ხორციელდება. და მისი მიზანი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და დასავლური ღირებულებების გაცნობაა. მოიცავდა ორ ეტაპს: მონაწილეთა გადამზადებას და გადამზადებული მონაწილეების/თანატოლგანმანათლებლების მიერ მოხალისეობრივ საფუძველზე შეხვედრების ჩატარებას - სკოლის ადმინისტრაციასთან, მასწავლებლებთან, სტუდენტებთან, თემის ლიდერებთან, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში.

Состоялось завершающее мероприятие проекта «Молодые европейские послы». Мероприятие открыли исполняющая обязанности государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури, заместитель регионального директора USAID / Грузия Дебора Перлман и директор Информационного центра НАТО и ЕС Тамара Цулеискири. Состоялась панельная дискуссия на тему «Европейский выбор Грузии и евроатлантическая интеграция», а после презентации информационной кампании «Молодые европейские послы» были обсуждены результаты проекта.
Исполняющая обязанности государственного министра рассказала о важности проекта и отметила, что тренеры-добровольцы продемонстрировали гражданам, для которых знание государственного языка по-прежнему является препятствием, преимущества процесса европейской и евроатлантической интеграции в сферах торговли, сельского хозяйства, образования и других областях. Соответственно они обсудили имеющиеся у нашей страны перспективы развития.
В рамках кампании по повышению осведомленности о процессе европейской интеграции молодые люди провели 88 тренингов в 83 селах, населенных этническими меньшинствами, предоставили информацию о сотрудничестве между Грузией и ЕС более 1700 участникам.
Проект «Молодые европейские послы» реализуется с 2017 года и является совместной инициативой Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Ассоциации ООН в Грузии в рамках Программы USAID «Программа поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) при сотрудничестве с Информационным центром НАТО и ЕС. Цель проекта - повысить осведомленность этнических меньшинств в Грузии о важности европейской и евроатлантической интеграции и ознакомить их с западными ценностями.