თეა ახვლედიანმა გორში რუსეთ-საქართველოს ომში დაღუპული გმირების ხსოვნას პატივი მიაგო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გორში რუსეთ-საქართველოს ომში დაღუპული გმირების ხსოვნას პატივი მიაგო და მემორიალი ყვავილებით შეამკო.
"2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომი ყველაზე ტრაგიკულ თარიღად ჩაიწერა საქართველოს უახლეს ისტორიაში, რამაც შეიწირა ჩვენი ასობით მოქალაქის სიცოცხლე. ჩვენ დავკარგეთ, როგორც მშვიდობიანი მოსახლეობა, ასევე მებრძოლი ჯარისკაცები, რომელთა სიმამაცე და პატრიოტული სულისკვეთება დარწმუნებული ვარ კიდევ არაერთხელ შეიტანდა მნიშვნელოვან წვლილს ჩვენი ქვეყნის მშვიდობის და დამოუკიდებლობის განმტკიცებაში. დიდ პატივს მივაგებ მათ ხსოვნას და ვუსამძიმრებ მათ ოჯახებს, ისევე როგორც მთლიანად ქართულ საზოგადოებას.
სამწუხაროდ, ომის შემდგომაც არაჰუმანურმა საოკუპაციო რეჟიმმა არაერთი ჩვენი მოქალაქის სიცოცხლე შეიწირა, განსაკუთრებით გამოვყოფდი არჩილ ტატუნაშვილს, გიგა ოთხოზორიას, დავით ბაშარულს, ირაკლი კვარაცხელიას, რომელთა ხსოვნას ძალიან დიდ პატივს მივაგებ დღეს. ასევე, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები ადამიანების ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევა გრძელდება და მიმდინარეობს კვლავაც ომით დაშორიშორებული საზოგადოების იზოლაცია და გახლეჩა.
მინდა განსაკუთრებული მადლობა გამოვთქვა ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორებისა და საერთაშორისო საზოგადოების მიერ დღემდე გაწეული თანადგომიასა და გამოხატული მტკიცე მხარდაჭერისთვის და რწმენას გამოვთქვამ, რომ მათთან მომავალი ინტენსიური კომუნიკაციის შედეგად, შევძლებთ შერიგების პოლიტიკის ფარგლებში დასახული მიზნების მიღწევას"- განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани почтила память героев, погибших во время российско-грузинской войны и возложила цветы к мемориалу в Гори.
«Российско-грузинская война 2008 года была отмечена как самая трагическая дата в новейшей истории Грузии, унесшая жизни сотен наших граждан. Мы потеряли как мирных жителей, так и героев-солдат, мужество и патриотический дух которых, я уверена, и в будущем не раз внесли бы значительный вклад в укрепление мира и независимости нашей страны. Я хочу почтить их память и выразить свои соболезнования их семьям, а также всей Грузии в целом.
К сожалению, даже после войны, бесчеловечный оккупационный режим унес жизни многих наших граждан, особенно сегодня хочу отметить и почтить память Арчила Татунашвили, Гиги Отхозория, Давида Башарули, Ираклия Кварацхелия. Кроме того, продолжаются грубые нарушения основных прав людей, живущих по обе стороны разделительных линий, изоляция и раскол разделенного войной общества.
Я хотела бы выразить особую благодарность за поддержку, оказываемую на сегодняшний день нашими международными партнерами и международным сообществом, и верю, что вместе с ними мы сможем достичь целей в рамках политики примирения», - заявила Теа Ахвледиани.