სახელმწიფო მინისტრის აპარატი პატივს მიაგებს 2008 წლის აგვისტოში დაღუპული მებრძოლებისა და სამოქალაქო პირების ხსოვნას და სამძიმარს უცხადებს მათ ოჯახებსა და ახლობლებს.
12 წელი შესრულდა რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის განხორციელებისა და სუვერენული, დამოუკიდებელი სახელმწიფოს ტერიტორიების - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების ოკუპაციიდან. რუსეთ-საქართველოს ომი არის ყველაზე ტრაგიკული თარიღი ჩვენი ქვეყნის უახლეს ისტორიაში, რომელსაც ასობით ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა.
კონფლიქტის მშვიდობიან და დიალოგის გზით მოგვარებას ალტერნატივა არ გააჩნია! საქართველოს მთავრობის მშვიდობიანი, კონსტრუქციული პოლიტიკის პასუხად, კვლავაც გრძელდება უკანონო ქმედებები, რაც სავალალოდ აისახება ადგილობრივი მოსახლეობის უფლებრივ და ჰუმანიტარულ მდგომარეობაზე.
საერთაშორისო სამართლის ძირითადი პრინციპების უხეში დარღვევით, გრძელდება ცხინვალისა და აფხაზეთის რეგიონების გამყოფი ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ფიზიკური ბარიერების აღმართვა, რაც არა მხოლოდ აშორიშორებს ომით გახლეჩილ საზოგადოებას, არამედ ხელოვნურ იზოლაციაში აქცევს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ მოსახლეობას. ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევები, მათ შორის ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაცია, უკანონო დაკავებები, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვები, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვა, საკუთრების უფლების დარღვევა - ეს ის გამოწვევებია, რომლებთანაც ჩვენს თანამოქალაქეებს ყოველდღიურად უწევთ გამკლავება. კვლავაც დაუსჯელნი რჩებიან საქართველოს ოთხი მოქალაქის - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობაზე პასუხისმგებელი პირები. უკვე თითქმის ერთი წელია ჩაკეტილია ე.წ. „გადასასვლელი“ ახალგორის მიმართულებით, რამაც მთელ ეგიონში ჰუმანიტარული კრიზისი გამოიწვია.
მიმდინარე ოკუპაციისა და არსებული დარღვევების პირობებში, საქართველოს მთავრობა ძალღონეს არ იშურებს, რათა შეამსუბუქოს ოკუპირებულ რეგიონებში და მიმდებარე ზონებში მცხოვრები მოსახლეობის მდგომარეობა და ხელი შეუწყოს შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესს. სწორედ ამას ემსახურება 2018 წელს დამტკიცებული სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელმაც ფართო საერთაშორისო მხარდაჭერა ჰპოვა და, რაც კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია, მზარდი ინტერესი გამოიწვია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მაცხოვრებლების მხრიდან.
სამშვიდობო პროცესში უაღრესად მნიშვნელოვანია საერთაშორისო თანამეგობრობის ის ურყევი მხარდაჭერა რომელიც გვაქვს, რათა საოკუპაციო ძალამ შეწყვიტოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის იზოლაციისკენ მიმართული უკანონო ქმედებები და მზარდ ხალხთაშორის კონტაქტებს ხელი არ შეეშალოს

Аппарат государственного министра чтит память солдат и мирных жителей, погибших в августе 2008 года и выражает соболезнования их семьям и близким.
Прошло 12 лет с тех пор, как Российская Федерация осуществила широкомасштабную военную агрессию против Грузии и оккупацию территорий суверенного, независимого государства - Абхазии и Цхинвальского региона. Российско-грузинская война - самая трагическая дата в новейшей истории нашей страны, унесшая жизни сотен людей.
Альтернативы урегулированию конфликта мирным путем и путем диалога нет! Продолжаются незаконные действия в ответ на мирную и конструктивную политику правительства Грузии, что отрицательно сказывается на правовом и гуманитарном положении местного населения.
В Абхазии и Цхинвальском регионе продолжается грубое нарушение основных принципов международного права - возведение колючей проволоки и других физических преград вдоль разделительной линии, что не только отчуждает истерзанное войной общество, но и искусственно изолирует население оккупированных регионов. Грубые нарушения прав человека, включая дискриминацию по этническому признаку, незаконные задержания, ограничения свободы передвижения, запрет на обучение на родном языке и права собственности - это проблемы, с которыми наши сограждане сталкиваются ежедневно. Виновные в убийстве четырех граждан Грузии - Давида Башарули, Гиги Отхозория, Арчила Татунашвили и Ираклия Кварацхелия - остаются безнаказанными. Уже почти год закрыт пропускной пункт в направлении Ахалгори, что привело к гуманитарному кризису во всем регионе.
В условиях нынешней оккупации правительство Грузии прилагает все усилия для облегчения положения населения, проживающего в оккупированных регионах и содействия процессу примирения и укрепления доверия. Этому служит утвержденная в 2018 году мирная инициатива Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая получила широкую международную поддержку и что более важно, вызвала растущий интерес жителей Абхазии и Цхинвальского региона.
В мирном процессе чрезвычайно важна поддержка международного сообщества, чтобы остановить незаконные действия оккупационных сил, направленных на изоляцию населения проживающего в Абхазии и Цхинвальском регионе.