„არ დავიშურებთ ძალისხმევას, რომ ომით გახლეჩილი საზოგადოება შერიგდეს და დასრულდეს ადამიანების ტანჯვა, რომლებიც ყოველდღიურად განიცდიან ამ მოუგვარებელი კონფლიქტის შედეგების სიმძიმეს“-ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა განაცხადა.
სახელმწიფო მინისტრმა საქართველოს პრეზიდენტთან, პრემიერ-მინისტრთან და მთავრობის წევრებთან ერთად 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს გმირულად დაღუპული სამხედროების ხსოვნას მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე პატივი მიაგო. სახელმწიფო მინისტრი დაღუპული გმირების მშობლებსა და ოჯახების წევრებს ესაუბრა.
„ნება მიბოძეთ პირველ რიგში დღევანდელ დღეს მივუსამძიმრო ჩვენი გმირების ოჯახებს და სრულიად საქართველოს. აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომი მოგეხსენებათ არის ყველაზე ტრაგიკული და უმძიმესი თარიღი ჩვენი ქვეყნის უახლოეს ისტორიაში, რომელმაც შეიწირა ასობით მშვიდობიანი თანამემამულე. ჩვენ დავკარგეთ მებრძოლები, ჯარისკაცები და გმირები, რომლებიც თავიანთი პატრიოტული სულისკვეთებით და მამაცი სიცოცხლით დარწმუნებული ვარ კიდევ არაერთხელ შეიტანდნენ წვლილს ჩვენი ქვეყნის აღმშენებლობის, მშვიდობის და დამოუკიდებლობის განმტკიცების საქმეში. დღესაც 12 წლის შემდეგ ჩვენი მოსახლეობა როგორც გამყოფი ხაზის გასწვრივ, ასევე ოკუპირებულ რეგიონებში არის უმძიმეს, ხშირ შემთხვევაში გაუსაძლის სოციალურ-ეკონომიკურ პირობებში, უხეშად ირღვევა მათი ფუნდამენტური უფლებები. ჩვენ ვართ მოწოდებული დავასრულოთ ეს რეჟიმი იმ თვალსაზრისით, რომ ჰუმანიტარულ და ადამიანის უფლებების ჭრილში, შევამსუბუქოთ ამ ადამიანების მდგომარეობა კონფლიქტის სრულფასოვან პოლიტიკურ გადაწყვეტამდეც კი. მთავრობის უმთავრესი ამოცანა დღეს არის, რომ არ დავიშურებთ ძალ-ღონეს, არ დავიშურებთ ძალისხმევას, რომ ომით გახლეჩილი საზოგადოება შერიგდეს რაც შეიძლება სწრაფად და დასრულდეს ადამიანების ტანჯვა, რომლებიც ყოველდღიურად განიცდიან ამ მოუგვარებელი კონფლიქტის შედეგების სიმძიმეს“-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

We will spare no effort to reconcile the war-torn society and to end the suffering of the people. Such a statement made the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Tea Akhvlediani.
The State Minister, together with the President, the Prime Minister and members of the Government of Georgia, paid tribute to the memory of the soldiers who died heroically during the Russian-Georgian war in 2008 at the Mukhatgverdi Brothers Cemetery. Tea Akhvlediani spoke to the parents and families of the fallen heroes.
“Let me first of all express my condolences to the families of our heroes and to Georgia as a whole. The Russian Federation violated Georgian territorial integrity and carried out aggression against it. This is certain. Naturally, this process was accompanied by various developments, events, provocations. The war took place, this is a mistake. Russian - Georgian August War is the most tragic and gravest date in the recent history of our country - it killed hundreds of our compatriots, we lost soldiers and heroes who will still do their part in strengthening the peace and independence of our country with their patriotic spirit and brave life, I'm sure of it. Today, 12 years later, our populations, along the dividing line and in occupied regions are in grave condition. In most cases, in unbearable economic-social conditions. We are motivated to end this regime to ease the conditions of those people in terms of humanitarian and human aspect before we fully resolve the conflict. We will spare no effort to reconcile the war-torn society and to end the suffering of the people”, - said the State Minister.