„არ დავიშურებთ ძალისხმევას, რომ ომით გახლეჩილი საზოგადოება შერიგდეს და დასრულდეს ადამიანების ტანჯვა, რომლებიც ყოველდღიურად განიცდიან ამ მოუგვარებელი კონფლიქტის შედეგების სიმძიმეს“-ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა განაცხადა.
სახელმწიფო მინისტრმა საქართველოს პრეზიდენტთან, პრემიერ-მინისტრთან და მთავრობის წევრებთან ერთად 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს გმირულად დაღუპული სამხედროების ხსოვნას მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე პატივი მიაგო. სახელმწიფო მინისტრი დაღუპული გმირების მშობლებსა და ოჯახების წევრებს ესაუბრა.
„ნება მიბოძეთ პირველ რიგში დღევანდელ დღეს მივუსამძიმრო ჩვენი გმირების ოჯახებს და სრულიად საქართველოს. აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომი მოგეხსენებათ არის ყველაზე ტრაგიკული და უმძიმესი თარიღი ჩვენი ქვეყნის უახლოეს ისტორიაში, რომელმაც შეიწირა ასობით მშვიდობიანი თანამემამულე. ჩვენ დავკარგეთ მებრძოლები, ჯარისკაცები და გმირები, რომლებიც თავიანთი პატრიოტული სულისკვეთებით და მამაცი სიცოცხლით დარწმუნებული ვარ კიდევ არაერთხელ შეიტანდნენ წვლილს ჩვენი ქვეყნის აღმშენებლობის, მშვიდობის და დამოუკიდებლობის განმტკიცების საქმეში. დღესაც 12 წლის შემდეგ ჩვენი მოსახლეობა როგორც გამყოფი ხაზის გასწვრივ, ასევე ოკუპირებულ რეგიონებში არის უმძიმეს, ხშირ შემთხვევაში გაუსაძლის სოციალურ-ეკონომიკურ პირობებში, უხეშად ირღვევა მათი ფუნდამენტური უფლებები. ჩვენ ვართ მოწოდებული დავასრულოთ ეს რეჟიმი იმ თვალსაზრისით, რომ ჰუმანიტარულ და ადამიანის უფლებების ჭრილში, შევამსუბუქოთ ამ ადამიანების მდგომარეობა კონფლიქტის სრულფასოვან პოლიტიკურ გადაწყვეტამდეც კი. მთავრობის უმთავრესი ამოცანა დღეს არის, რომ არ დავიშურებთ ძალ-ღონეს, არ დავიშურებთ ძალისხმევას, რომ ომით გახლეჩილი საზოგადოება შერიგდეს რაც შეიძლება სწრაფად და დასრულდეს ადამიანების ტანჯვა, რომლებიც ყოველდღიურად განიცდიან ამ მოუგვარებელი კონფლიქტის შედეგების სიმძიმეს“-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

«Мы не пожалеем усилий, чтобы примирить раздираемое войной общество и положить конец страданиям людей, которые ежедневно испытывают тяжесть последствий этого неразрешенного конфликта», - заявила государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани.
Государственный министр вместе с Президентом Грузии, Премьер-министром и членами Правительства почтили память героев, погибших в российско-грузинской войне 2008 года, на братском кладбище в Мухатгверди. Госминистр встретилась с родителями и семьями погибших героев.
«Прежде я хочу выразить соболезнования семьям наших героев и Грузии в целом. Августовская российско-грузинская война - самая трагическая и тяжелая дата в новейшей истории нашей страны, в результате которой погибли сотни мирных жителей. Мы потеряли воинов, солдат и героев, которые своим патриотическим духом и мужеством могли внести свой вклад в укрепление мира и независимости нашей страны. Сегодня, 12 лет спустя, наше население как вдоль разделительной линии, так и в оккупированных регионах, находится в ужасном положении, зачастую в невыносимых социально-экономических условиях, грубо нарушаются их основные права. Мы полны решимости положить конец этому режиму с точки зрения гуманитарных прав и прав человека, облегчить тяжелое положение этих людей еще до полноценного политического урегулирования конфликта. Главная задача правительства - приложить все усилия, чтобы как можно скорее примирить раздираемое войной общество и положить конец страданиям людей, которые ежедневно испытывают тяжесть последствий этого неразрешенного конфликта», - заявила госминистр Теа Ахвледиани.