შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა თავდაცვის მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილსა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე რუსლან აბაშიძესთან ერთად აფხაზეთში საომარი მოქმედებების დაწყების 28 წლისთავთან დაკავშირებით, საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულ გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო და მათ ხსოვნას პატივი მიაგო.
თეა ახვლედიანის განცხადებით, 14 აგვისტო არის თითოეული ჩვენგანის საერთო ტრაგედია და სწორედ ამიტომ ერთმანეთთან ურთიერთობას და მშვიდობას ალტერნატივა არ აქვს.
“საქართველოს აფხაზეთის რეგიონში შეიარაღებული კონფლიქტიდან 28 წელი გავიდა, რამაც მოუშუშებელი ტკივილი და უმძიმესი შედეგი დატოვა ორივე ხალხისთვის. ჩვენ დავკარგეთ გმირები, ათასობით თანამემამულე როგორც მშვიდობიანი მოსახლეობა, ასევე მებრძოლი ჯარისკაცები. ასობით ადამიანი უგზო-უკვლოდ დაიკარგა, ხოლო 300 ათასამდე ადამიანი იქცა დევნილად. მათ დაკარგეს სახლ-კარი.
ჩვენ დღეს პატივს მივაგებთ ამ ომში, საქართველოს ერთიანობისთვის დაღუპულ გმირთა ხსოვნას, ქედს ვიხრი მათი ხსოვნის წინაშე. ჩვენ ვალდებულები ვართ შევინარჩუნოთ და დავიცვათ მშვიდობა. მაქსიმალური ძალისხმევა განვახორციელოთ, რომ ვიზრუნოთ ომის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის კეთილდღეობაზე, რომ ვიზრუნოთ ომით გაყოფილი საზოგადოებების შერიგებასა და ჩვენი ქვეყნის გამთლიანებაზე. ამისთვის საქართველოს მთავრობა მაქსიმალურ ძალისხმევას ახორციელებს.

Теа Ахвледиани возложила венок к мемориалу героям, погибшим в борьбе за единство Грузии по случаю 28-й годовщины начала боевых действий в Абхазии
14 August 2020
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани вместе с министром обороны Ираклием Гарибашвили и председателем правительства Автономной Республики Абхазия Русланом Абашидзе возложили венок к мемориалу героям, погибшим в борьбе за единство Грузии и почтили их память.
По словам госминистра, 14 августа - это трагедия для каждого из нас, поэтому альтернативы миру нет.
«28 лет прошло с момента вооруженного конфликта в абхазском регионе Грузии, который оставил неизлечимую боль и тяжелые последствия для обоих народов. Мы потеряли героев, тысячи соотечественников, мирных жителей и солдат. Сотни людей пропали без вести, до 300 000 человек стали внутренне перемещенными лицами, которые потеряли свой дома.
Сегодня мы чтим память героев, погибших в этой войне за единство Грузии. Мы обязаны сохранить и защитить мир, сделать все возможное для обеспечения благополучия пострадавшего от войны населения, примирить разделенное войной общество и объединить нашу страну. Для этого Правительство Грузии прилагает все усилия.
Примечательно, что сегодня начинается церемония похорон нескольких пропавших без вести в результате конфликта в Абхазии. Поиск информации об их судьбе и местонахождении является частью государственной политики Грузии.
Тела 8 военных и 5 гражданских лиц были перевезены в июле под эгидой Международного комитета Красного Креста (МККК) под эгидой Международного комитета Красного Креста