1990 - იანი წლების კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 პირის იდენტიფიცირება მოხერხდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით, ორმხრივი, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში 1990-იანი წლების კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 პირის იდენტიფიცირება მოხერხდა. კონფლიქტის დროს დაღუპულთა ცხედრები სამების საკათედრო ტაძარში დაასვენეს და სამოქალაქო პანაშვიდი 2 დღის განმავლობაში გაგრძელდება. კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 პირიდან ხვალ ორ მებრძოლს დიღმის ძმათა სასაფლაოზე, დანარჩენ მებრძოლებსა და მშვიდობიან მოქალაქეებს კი, ოჯახების გადაწყვეტილებით, საგვარეულო საფლავებზე გადაასვენებენ.
ნეშტების ამოცნობა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ანთროპოლოგიური კვლევის შედეგად მოხერხდა. ორმხრივი მექანიზმის ფარგლებში პირველი იდენტიფიცირება და გადმოსვენება 2013 წელს განხორციელდა. ამ დრომდე მექანიზმის ფარგლებში ნაპოვნია 563 ადამიანის ნეშტი, მათგან იდენტიფიცირებულია 191.
"ზოგადად წითელი ჯვრის ეგიდით შექმნილი ჰუმანიტარული მექანიზმების ფარგლებში, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მხრიდან ჩართულია სახელმწიფო მინისტრის აპარატი. წლების წინ შეიქმნა ეს ფორმატები, თუმცა პირველი იდენტიფიცირება და გადმოავენება მოხდა 2013 წელს და მას შემდეგ მიმდინარეობს ეს პროცესი. სულ იდენტიფიცირებულია და გადმისვენებულია 191 პირი, რომლებიც დაიღუპნენ საქართველოში შეიარაღებული კონფლიქტებისას. მათ შორის არიან როგორც სამხედრო, ასევე სამოქალაქო პირები. დღეს ჩვენ გქვონდა შესაძლებლობა სამხარაულის ექსპერტიზის ბიუროში შევხვედროდით 8 სამხედრო და 5 სამოქალაქო იდენტიფიცირებული პირის ოჯახს, რომელთაც კიდევ ერთხელ ვუსამძიმრებ და კიდევ ერთხელ პატივს მივაგებ საქართველოს ერთიანობისთვის დაღუპულთა ხსოვნას"-განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Были идентифицированы останки 13 человек, пропавших без вести в результате конфликта 1990-х годов
Совместными усилиями Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного комитета Красного Креста в рамках двустороннего грузино-абхазского координационного механизма были идентифицированы останки 13 человек, пропавших без вести в результате конфликта 1990-х годов. Тела погибших во время конфликта были перенесены в Собор Святой Троицы, где гражданская панихида продлится 2 дня. Двое из 13 человек, будут похоронены на братском кладбище в Дигоми, остальные солдаты и гражданские лица по решению их семей будут похоронены на семейных кладбищах.
Останки были идентифицированы в результате антропологического исследования Международного комитета Красного Креста. Первая идентификация и передача в рамках двустороннего механизма была осуществлена в 2013 году. На данный момент обнаружены останки 563 человек, 191 из них идентифицированы.
«В рамках гуманитарных механизмов, созданных под эгидой Красного Креста, со стороны центрального правительства Грузии задействован Аппарат государственного министра. Эти механизмы были созданы много лет назад, хотя первая идентификация и передача произошли в 2013 году, и с тех пор этот процесс продолжается. Всего идентифицировано и перезахоронено 191 человек, погибших во время вооруженного конфликта в Грузии. Среди них есть как военные, так и гражданские лица. Сегодня у нас была возможность встретиться с семьями 8 военных и 5 гражданских лиц, опознанных в Бюро судебно-медицинской экспертизы Самхараули, которым я еще раз выражаю свой соболезнования», - заявила Теа Ахвледиани.