შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა საქართველოში გაერო-ს რეზიდენტ-კოორდინატორთან, საბინ მახლთან.
სახელმწიფო მინისტრმა გაერო-ს რეზიდენტ-კოორდინატორს გააცნო საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მძიმე ვითარება. აღინიშნა, რომ გრძელდება ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების შელახვა, მათ შორის სიცოცხლის ხელყოფა, ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაცია, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვა, თავისუფალ გადაადგილებაზე მკაცრი შეზღუდვების დაწესება, უკანონო დაკავებების პრაქტიკა, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვა და საკუთრების უფლების დარღვევა. ხაზი გაესვა ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად ახალგორის რაიონში შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისს, რომელსაც უკვე 14 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა.
ქართულმა მხარემ შეხვედრისას განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა 11 ივლისს საქართველოს მოქალაქის დაჭრისა და უკანონო დაკავების ფაქტზე, ასევე ამჟამად სხვა უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების შემთხვევებზე. ხაზგასმით აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების მნიშვნელობა, ყველა უკანონოდ დაკავებული ადამიანის დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ ოკუპირებულ რეგიონებში მიმდინარე უკანონო განვითარებები მიზნად ისახავს იქ მცხოვრები მოსახლეობის სრულ, ხელოვნურ იზოლაციას და ამგვარად, სამშვიდობო პროცესისა და ხალხთაშორისი დიალოგის შეფერხებას. სახელმწიფო მინისტრის მხრიდან აღინიშნა ამ ვითარებაში საერთაშორისო თანამეგობრობის, მათ შორის გაერო-ს აქტიური ჩართულობისა და სამშვიდობო პოლიტიკის მტკიცე მხარდაჭერის მნიშვნელობა, არსებული ხელოვნური დაბრკოლებებისა და გამოწვევების დასაძლევად.
მხარეებმა განიხილეს სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მიმდინარეობა და მის ფარგლებში ამოქმედებული „მშვიდობის ფონდის“ ფუნქციონირებასთან დაკავშირებული საკითხები.
სახელმწიფო მინისტრმა უცხოელ დიპლომატს მადლობა გადაუხადა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში გაერო-ს მიერ შეტანილი წვლილისათვის, ასევე აფხაზეთის ოკუპირებულ რეგიონში ჰუმანიტარული საქმიანობისთვის, რომელიც მიმართულია კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის დახმარებისკენ.
შეხვედრისას კიდევ ერთხელ დადასტურდა მხარდაჭერა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ; მხარეებმა სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს და შემდგომ მჭიდრო თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.

Теа Ахвледиани провела встречу с постоянным координатором ООН в Грузии Сабине Малх
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела встречу с постоянным координатором ООН в Грузии Сабине Малх.
Госминистр проинформировала постоянного координатора ООН о сложной ситуации в области безопасности и прав человека в Абхазии и Цхинвальском регионе. Было отмечено, что продолжается нарушение основных прав человека местного населения, в том числе дискриминация по этническому признаку, установка колючей проволоки и других искусственных преград, ограничение на свободное передвижение, незаконные задержания, запрет обучения на родном языке и нарушение прав собственности. Особое внимание было уделено гуманитарному кризису в Ахалгорском районе, вызванному длительным закрытием пропускного пункта, который уже унес жизни 14 человек.
В ходе встречи грузинская сторона обратила особое внимание на факт ранения и незаконного задержания 11 июля гражданина Грузии, а также на дела других незаконно задержанных граждан. Была подчеркнута важность продолжения усилий международных партнеров для немедленного освобождения всех незаконно задержанных лиц.
Госминистр подчеркнула, что продолжающиеся незаконные события в оккупированных регионах направлены на полную искусственную изоляцию проживающего там населения и, таким образом, на прекращение диалога и мирного процесса. Теа Ахвледиани отметила важность активного участия со стороны Организации Объединенных Наций для преодоления существующих искусственных препятствий и вызовов.
Стороны обсудили ход реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему» и вопросы, связанные с функционированием «Фонда мира».
Госминистр поблагодарила иностранного дипломата за вклад ООН в мирное урегулирование конфликта и укрепление доверия, а также за гуманитарную деятельность в оккупированном регионе Абхазии, направленную на помощь людям, пострадавшим от конфликта.
В ходе встречи Сабине Малх подтвердила свою поддержку территориальной целостности и суверенитета Грузии в пределах ее международно признанных границ. Стороны обсудили планы на будущее и договорились о более тесном сотрудничестве.