თეა ახვლედიანმა ტოივო კლაართან დისტანციური შეხვედრა გამართა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელთან, ტოივო კლაართან დისტანციური შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ვრცლად და დეტალურად განიხილეს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მძიმე ვითარება. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად ახალგორის რაიონში შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისზე, რომელსაც უკვე 14 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა კვალიფიციურ სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომის შეზღუდვის გამო.
მხარეების მიერ აღინიშნა, ზოგადად, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვები, რის გამოც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, თუ საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები ათასობით ადამიანი ზარალდება.
სახელმწიფო მინისტრმა განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთა საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის დამოქალაქეთა უკანონო გატაცების ფაქტებზე, რაც პანდემიის დროსაც არ შეწყვეტილა. თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების, უპირველეს ყოფლისა, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, 11 ივლისს დაჭრილი და უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქის, ასევე ამჟამად სხვა უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად. ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს ეთხოვა მხარდაჭერა, რათა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტს მიეცეს უკანონოდ დაკავებული ადამიანების უპირობო მონახულების საშუალება.
განხილვის ერთ-ერთ მთავარ საკითხს წარმოადგენდა, ასევე, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებები და მორიგ რაუნდთან დაკავშირებული თემატიკა. ქართულმა მხარემ კიდევ ერთხელ გამოხატა სრული მზადყოფნა მოლაპარაკებებში კონსტრუქციული ჩართულობისთვის და ხაზი გაუსვა პოლიტიზების მცდელობის გარეშე წმინდა ჰუმანიტარული საკითხების განხილვის მნიშვნელობას.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მნიშვნელობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის სოციო-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას, მათ შორის ბიზნეს პროექტების მხარდაჭერის და გამყოფი ხაზით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ვაჭრობის წახალისების გზით, განათლების შესაძლებლობების განვითარებასა და სხვადასხვა მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ასევე დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის დიალოგისა და ნდობის აღდგენის ხელშეწყობას.
„ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელთან გამართულ ონლაინ შეხვედრაზე ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარულ და ადამიანის უფლებების კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობასთან ერთად, განვიხილეთ განსაკუთრებით ბოლო დროს განხორციელებული პროვოკაციული ქმედებები საოკუპაციო რეჟიმის მიერ ბორდერიზაციის ჩათვლით. ამასთან, განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა გატაცების ფაქტებზე და ვისაუბრეთ ამჟამად ჩვენი უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების გათავისუფლების საკითხზე. ეს თემატიკა სხვადასხვა ჭრილში განიხილებოდა ჩემს მიერ გამართულ სხვადასხვა შეხვედრაზე, მათ შორის საფრანგეთის ელჩთან, გაეროს რეზიდენტ-კოორდინატორთან, UNICEF-ის საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელთან. ასევე დაგეგმილია სახელმწიფო მინისტრის რანგში ჩემი შეხვედრები სხვა უცხოელ პარტნიორებთან, სადაც მთელი მასშტაბით და სრული სპექტრით განვიხილავთ, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციით საქართველოსთვის მნიშვნელოვან ყველა საკითხს“-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела дистанционную встречу со специальным представителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром.
В ходе встречи стороны подробно обсудили сложную ситуацию с точки зрения безопасности и прав человека в оккупированных регионах Грузии. Особое внимание было уделено гуманитарному кризису в Ахалгорском районе, вызванному длительным закрытием пропускного пункта.
Стороны отметили ограничения на свободное передвижение, от которых пострадали тысячи людей, проживающих на оккупированных территориях или вблизи оккупационной линии.
Особое внимание госминистр уделила фактам нелегального возведения колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль линии оккупации, незаконного похищения граждан, которое не прекращается даже во время пандемии. Теа Ахвледиани подчеркнула необходимость продолжения усилий международных партнеров, в первую очередь сопредседателей Женевских международных переговоров, по обеспечению немедленного освобождения гражданина Грузии, раненного и незаконно задержанного 11 июля, а также других незаконно задержанных граждан.
Одной из основных тем обсуждения была также Женевская дискуссия и повестка дня следующего раунда. Грузинская сторона подтвердила полную готовность к конструктивному участию в переговорах и подчеркнула важность обсуждения гуманитарных вопросов без попытки политизации.
Госминистр отметила важность реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая направлена на улучшение социально-экономического положения населения в оккупированных регионах, включая поддержку бизнес-проектов, поощрение торговли, восстановление доверия и содействие диалогу между разделенными обществами.
«В ходе онлайн-встречи со Специальным представителем ЕС, помимо сложной ситуации в области безопасности и прав человека на оккупированных территориях, мы обсудили недавние провокационные действия со стороны оккупационного режима, в частности, незаконную бордеризацию. Кроме того, особое внимание было уделено фактам незаконного задержания наших граждан и вопросу их освобождения. Эта тема обсуждалась мной на различных встречах, в том числе с послом Франции, постоянным координатором ООН и главой грузинского офиса UNICEF. Планируются и встречи с другими зарубежными партнерами, на которых мы обсудим все важные для Грузии вопросы, входящие в компетенцию Аппарата госминистра», - заявила Теа Ахвледиани.