შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელთან, მარეკ შჩიგელთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე ვრცლად და დეტალურად განიხილულ იქნა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევის კუთხით არსებული მძიმე ვითარება.
თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას ამჟამად უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
სახელმწიფო მინისტრმა, ასევე, ისაუბრა ბოლო პერიოდში, განსაკუთრებით კოვიდ-19 პანდემიის ფონზე საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მიმდინარე საგანგაშო განვითარებებზე, მათ შორის მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის ფაქტებზე და თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებულ შეზღუდვებზე. მხარეებმა შეშფოთება გამოთქვეს ახალგორის მიმართულებით ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის გამო, რაც სავალალოდ აისახება ადგილობრივი მოსახლეობის ჰუმანიტარულ მდგომარეობაზე და სხვა უფლებებთან ერთად, მნიშვნელოვნად ზღუდავს კვალიფიციურ სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომას, რასაც უკვე 14 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა.
მხარეების მიერ აღინიშნა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების და ერგნეთის ინციდენტებისა და პრევენციის მექანიზმის შეუფერხებელი ფუნქციონირების, ასევე გალის მექანიზმის აღდგენის აუცილებლობა.
სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მიმდინარეობაზე საუბრისას, თეა ახვლედიანმა აღნიშნა, რომ საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან მიმდინარე უკანონო მოვლენები მიზნად ისახავს იქ მცხოვრები მოსახლეობის სრულ, ხელოვნურ იზოლაციას, ხალხთაშორისი დიალოგის შეფერხებას და ამ კუთხით არსებული მზარდი ინტერესის დაკნინებას. მან ხაზი გაუსვა, რეგულარული უკანონო ქმედებების აღკვეთისა და არსებული ხელოვნური დაბრკოლებების დაძლევის მიზნით, საერთაშორისო თანამეგობრობის აქტიური ჩართულობისა და საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის მტკიცე მხარდაჭერის მნიშვნელობას.
სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის, როგორც საქართველოში მოქმედი ერთადერთი საერთაშორისო მექანიზმის უმნიშვნელოვანესი როლი საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ სტაბილურობისა და უსაფრთხოების უზურუნველყოფის კუთხით. ხაზი გაესვა სადამკვირვებლო მისიის მხრიდან მიმდინარე უკანონო მოვლენების სათანადო შეფასების მნიშვნელობას.
მხარეების მიერ აღინიშნა საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების ჩათვლით, მისიის მანდატის სრულფასოვანი განხორციელების საჭიროება და ამისთვის საერთაშორისო ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობა.

Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с главой Миссии наблюдателей ЕС в Грузии Мареком Щигелем.
На встрече подробно обсуждалась текущая ситуация с точки зрения безопасности и нарушений основных прав человека в оккупированных регионах Грузии.
Теа Ахвледиани подчеркнула необходимость продолжения усилий международных партнеров для немедленного освобождения незаконно задержанных граждан Грузии.
Госминистр также рассказала о недавних тревожных событиях вдоль оккупационной линии, в том числе о фактах незаконного возведения колючей проволоки и ограничениях на свободное передвижение. Стороны выразили обеспокоенность в связи с длительным закрытием пропускного пункта в направлении Ахалгори, что плачевно сказывается на гуманитарной ситуации местного населения и существенно ограничивает доступ к квалифицированным медицинским услугам, в результате чего уже погибли 14 человек.
Стороны отметили необходимость бесперебойного функционирования Женевских дискуссий, и встреч в рамках МПРИ, а также важность возобновления встреч в Гали.
Говоря о реализации мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», Теа Ахвледиани отметила, что продолжающиеся незаконные действия оккупационного режима направлены на полную, искусственную изоляцию проживающего там населения. Она подчеркнула важность активного участия международного сообщества для предотвращения противоправных действий и преодоления существующих искусственных препятствий.
Госминистр отметила ключевую роль Миссии наблюдателей ЕС как единственного действующего в Грузии международного механизма с точки зрения обеспечения стабильности и безопасности вдоль оккупационной линии. Была подчеркнута важность правильной оценки текущих противоправных событий. Стороны подчеркнули необходимость полной реализации мандата миссии на всей территории Грузии и необходимость продолжения международных усилий в этом направлении.