შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში შვედეთის ელჩთან, ულრიკ ტიდესტრომთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ვრცლად და დეტალურად განიხილეს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება, რომელიც პანდემიის დროს კიდევ უფრო დამძიმდა. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად ახალგორის რაიონში შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისზე, რომელსაც უკვე 14 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა კვალიფიციურ სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომის შეზღუდვის გამო. სახელმწიფო მინისტრმა ელჩის ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებზე და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, ამჟამად უკანონოდ დაკავებული პირების დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს მადლობა გადაუხადა საქართველოს ურყევი მხარდაჭერისთვის კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, რომელიც ერთი მხრივ, საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების დეოკუპაციას, ხოლო მეორე მხრივ - გამყოფი ხაზით დაშორიშორებული საზოგადოების შერიგებასა და ნდობის აღდგენას. ხაზი გაესვა შვედეთის მნიშვნელოვან კონტრიბუციას ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიაში, რომელიც არის საქართველოში მოქმედი ერთადერთი საერთაშორისო მექანიზმი ადგილზე სტაბილურობისა და უსაფრთხოების უზურუნველყოფის კუთხით.
თეა ახვლედიანმა, ასევე, ისაუბრა სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მნიშვნელობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის სოციო-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას, მათ შორის ბიზნეს პროექტების მხარდაჭერის და გამყოფი ხაზით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ვაჭრობის წახალისების გზით, განათლების შესაძლებლობების განვითარებასა და სხვადასხვა მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ასევე დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის დიალოგისა და ნდობის აღდგენის ხელშეწყობას.
ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა შვედეთის ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე სამშვიდობო პოლიტიკის მიმართ. მან ასევე ქართულ მხარეს გააცნო 2021 წელს ეუთო-ში შვედეთის თავმჯდომარეობის პრიორიტეტები და აღნიშნა, რომ ეუთო-ს სივრცეში, მათ შორის საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაწყვეტა თავმჯდომარეობის დღის წესრიგის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ადგილს დაიკავებს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела встречу с послом Швеции в Грузии Ульриком Тидестромом.
Стороны подробно обсудили ситуацию с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии, которая еще больше ухудшилась во время пандемии. Особое внимание было уделено гуманитарному кризису в Ахалгорском районе, вызванному длительным закрытием пропускного пункта, который уже унес жизни 14 человек из-за ограниченного доступа к квалифицированным медицинским услугам. Госминистр сосредоточила внимание на фактах незаконного задержания граждан Грузии и подчеркнула необходимость продолжения усилий международных партнеров для немедленного их освобождения.
Теа Ахвледиани поблагодарила посла за непоколебимую поддержку Грузии в процессе мирного урегулирования конфликта, что, с одной стороны служит деоккупации Абхазии и Цхинвальского региона Грузии, а с другой - примирению и восстановлению доверия.Был отмечен значительный вклад Швеции в Миссию наблюдателей ЕС, которая является единственным международным механизмом, действующим в Грузии с точки зрения обеспечения стабильности и безопасности на местах.
Госминистр отметила важность реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая направлена на улучшение социально-экономического положения населения в оккупированных регионах, включая поддержку бизнес-проектов, поощрение торговли, восстановление доверия и содействие диалогу между разделенными обществами.
Посол еще раз подтвердил непоколебимую поддержку Швецией суверенитета и территориальной целостности Грузии.
Он также проинформировал грузинскую сторону о приоритетах шведского председательства в ОБСЕ в 2021 году и отметил, что мирное урегулирование конфликта в Грузии займет одно из важнейших мест в повестке дня.