შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, კახეთის რეგიონს სტუმრობდა. სახელმწიფო მინისტრმა ვიზიტის ფარგლებში, თელავში შეხვედრა გამართა რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებელთან და მუნიციპალიტეტების მერებთან.
განიხილეს სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში არსებული საჭიროებები და ხედვები. სახელმწიფო მინისტრი პანკისის ხეობაში გაემგზავრა და სოფელ დუისის კულტურის სახლში ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა, მათ შორის უხუცესებს, ქალთა საბჭოს წევრებს, პედაგოგებს, ახალგზარდებს და სამოქალაქო აქტივისტებს. სახელმწიფო მინისტრმა გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე დამსწრე საზოგადოებას სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკისთან დაკავშირებული ხედვა გააცნო და მათი ინიციატივებითა და მოსაზრებებით დაინტერესდა. შეხვედრის დასრულების შემდეგ სახელმწიფო მინისტრი უხუცესთა საბჭოს წევრებთან ერთად პანკისის ეთნოგრაფიულ მუზეუმს ეწვია.
"კახეთის რეგიონში სახელმწიფო მინისტრის რანგში ჩემი პირველი სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და მუნიციპალიტეტების მერებთან ვიმსჯელეთ რეგიონში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის პროცესზე, განვიხილეთ ამ კუთხით არსებული მდგომარეობა და საჭიროებები. სწორედ ამ მიზნით, ასევე ვეწვიე პანკისის ხეობას, სადაც ძალიან საინტერესო შეხვედრა მქონდა ადგილობრივ მოსახლეობასთან, მათ შორის უხუცესებთან, ქალთა საბჭოს წევრებთან, ახალგაზრდებთან, პედაგოგებთან. ვთვლი, რომ ძალიან მნიშვნელოვანი იყო აზრთა ურთიერთგაცვლა, განსაკუთრებით ახალი სტრატეგიის შემუშავების პირველ, მიმდინარე ეტაპზე. ჩვენ მომავალშიც გავაგრძელებთ ამგვარ შეხვედრებს ადგილობრივ მოსახლეობასთან, როგორც კახეთის რეგიონში, ასევე საქართველოს სხვა შესაბამის რეგიონებში“-განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетила регион Кахети. В рамках визита Теа Ахвледиани встретилась с исполняющим обязанности губернатора и мэрами муниципалитетов. Обсуждались потребности и видение процесса гражданской интеграции.
Госминистр побывала в Панкисском ущелье и встретилась с местными жителями, в том числе со старейшинами, членами женского совета, учителями, молодежью и гражданскими активистами. Теа Ахвледиани представила общественности, присутствовавшей на ознакомительной встрече, видение государственной политики гражданского равноправия и интеграции и поинтересовалась их инициативами. После встречи госминистр вместе с членами Совета старейшин посетила Панкисский этнографический музей.
«Во время моего первого рабочего визита в ранге госминистра в регион Кахети мы обсудили с должностными лицами местного самоуправления процесс гражданского равноправия и интеграции этнических меньшинств, проживающих в регионе, а также обсудили текущую ситуацию и потребности. С этой целью я также посетила Панкисское ущелье, где у меня была очень интересная встреча с местными жителями, в том числе со старейшинами, членами женского совета, молодежью, учителями. Считаю, что обмен мнениями был очень важен, особенно на текущем этапе разработки новой стратегии. Мы продолжим такие встречи с местным населением и в будущем, как в регионе Кахети, так и в других соответствующих регионах Грузии», - заявила Теа Ахвледиани.