თეა ახვლედიანი კახეთის რეგიონს ესტუმრა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, კახეთის რეგიონს სტუმრობდა. სახელმწიფო მინისტრმა ვიზიტის ფარგლებში, თელავში შეხვედრა გამართა რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებელთან და მუნიციპალიტეტების მერებთან.
განიხილეს სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში არსებული საჭიროებები და ხედვები. სახელმწიფო მინისტრი პანკისის ხეობაში გაემგზავრა და სოფელ დუისის კულტურის სახლში ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა, მათ შორის უხუცესებს, ქალთა საბჭოს წევრებს, პედაგოგებს, ახალგზარდებს და სამოქალაქო აქტივისტებს. სახელმწიფო მინისტრმა გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე დამსწრე საზოგადოებას სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკისთან დაკავშირებული ხედვა გააცნო და მათი ინიციატივებითა და მოსაზრებებით დაინტერესდა. შეხვედრის დასრულების შემდეგ სახელმწიფო მინისტრი უხუცესთა საბჭოს წევრებთან ერთად პანკისის ეთნოგრაფიულ მუზეუმს ეწვია.
"კახეთის რეგიონში სახელმწიფო მინისტრის რანგში ჩემი პირველი სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და მუნიციპალიტეტების მერებთან ვიმსჯელეთ რეგიონში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის პროცესზე, განვიხილეთ ამ კუთხით არსებული მდგომარეობა და საჭიროებები. სწორედ ამ მიზნით, ასევე ვეწვიე პანკისის ხეობას, სადაც ძალიან საინტერესო შეხვედრა მქონდა ადგილობრივ მოსახლეობასთან, მათ შორის უხუცესებთან, ქალთა საბჭოს წევრებთან, ახალგაზრდებთან, პედაგოგებთან. ვთვლი, რომ ძალიან მნიშვნელოვანი იყო აზრთა ურთიერთგაცვლა, განსაკუთრებით ახალი სტრატეგიის შემუშავების პირველ, მიმდინარე ეტაპზე. ჩვენ მომავალშიც გავაგრძელებთ ამგვარ შეხვედრებს ადგილობრივ მოსახლეობასთან, როგორც კახეთის რეგიონში, ასევე საქართველოს სხვა შესაბამის რეგიონებში“-განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Tea Akhvlediani visited Kakheti
State Minister for Reconciliation and Civic Equality Tea Akhvlediani visited Kakheti region. Within the framework of the visit, she held a meeting in Telavi with the Acting State Representative in the region and the mayors of the municipalities.
The needs and visions of the civil integration process were discussed. The State Minister traveled to the Pankisi Gorge and met with locals, including elders, women council members, teachers, youth and civic activists, at the Duisi House of Culture. Tea Akhvlediani introduced the vision of the state policy on civic equality and integration to the public and was interested in their initiatives and opinions. After the meeting, she visited the Pankisi Ethnographic Museum together with the members of the Council of Elders.
“During my first working visit to the Kakheti as a State Minister, we discussed the process of civic equality and integration of ethnic minorities living in the region with representatives of local authorities and municipal mayors. We discussed the current situation and needs in this regard. For this purpose, I also visited the Pankisi Gorge, where I had a very interesting meeting with the locals, including elders, women council members, young people, teachers. I think that the exchange of views was very important, especially in the first, current stage of developing a new strategy. We will continue such meetings with the local population in the future, both in Kakheti and in other regions of Georgia”, - said Tea Akhvlediani.