თეა ახვლედიანმა USAID-ის საქართველოს მისიის დირექტორთან პიტერ ვიბლერთან შეხვედრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა USAID-ის საქართველოს მისიის დირექტორთან პიტერ ვიბლერთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა მისიის დირექტორს USAID-ის მხარდაჭერისა და ჩართულობისთვის, განსაკუთრებით პანდემიის პერიოდში გამოყოფილი დახმარებისთვის და საქართველოს როგორც სამშვიდობო, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მხარდაჭერისთვის.
მხარეებმა განიხილეს აფხაზეთის რეგიონში, ასევე გამყოფი ხაზების გასწვრივ USAID-ის მიერ დაფინანსებული და სამომავლოდ დაგეგმილი საქმიანობა, კერძოდ ჰუმანიტარული ხასიათის პროექტები, ნდობის აღდგენის და მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური გაძლიერების ინიციატივები. სახელმწიფო მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის პრიორიტეტებზე, რომლის უმთავრესი ამოცანაც არის ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობაზე ზრუნვა.
საუბარი ასევე შეეხო სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკას, მის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ განხორციელებულ საქმიანობას და ამ პროცესში USAID-ის განსაკუთრებულ როლს და წლების განმავლობაში გაწეულ დახმარებას.
პიტერ ვიბლერმა დაადასტურა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის და საქართველოს მიერ განხორციელებული პოლიტიკის ურყევი მხარდაჭერა. მხარეები სტრატეგიულ თანამშრომლობასა და ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავებაზე შეთანხმდნენ.

Теа Ахвледиани провела встречу с директором миссии USAID в Грузии Питером Виблером
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с директором миссии USAID в Грузии Питером Виблером.
Теа Ахвледиани поблагодарила его за поддержку со стороны USAID, особенно за помощь во время пандемии, а также за поддержку политики мира, гражданского равенства и интеграции в Грузии.
Стороны обсудили деятельность USAID в Абхазии и вдоль разделительных линий, в частности, гуманитарные проекты, инициативы по восстановлению доверия и улучшению социально-экономического положения населения. Госминистр сосредоточила внимание на приоритетах политики примирения и вовлеченности правительства Грузии, главной задачей которой является восстановление доверия между разделенными войной обществами и забота о людях, проживающих на оккупированных территориях.
В ходе беседы также были затронуты вопросы государственной политики гражданского равноправия и интеграции, а также деятельности, проводимой в ее рамках Аппаратом госминистра и особой роли USAID в этом процессе.
Питер Виблер подтвердил непоколебимую поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии. Стороны договорились о стратегическом сотрудничестве и дальнейшем углублении отношений.