თეა ახვლედიანი გორის და ქარელის მუნიციპალიტეტებში საოკუპაციო ხაზთან იმყოფებოდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი გორის და ქარელის მუნიციპალიტეტებში საოკუპაციო ხაზთან იმყოფებოდა. სახელმწიფო მინისტრმა გამყოფი ხაზის სოფლებში ატოცში, დვანში, ნიქოზსა და ერგნეთში საოკუპაციო ხაზი მოინახულა, ადგილზე არსებულ ვითარებას გაეცნო და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
თეა ახვლედიანმა ადგილობრივებისგან მათი საჭიროებების შესახებ მოისმინა და შეკრებილებთან ოკუპაციის ფონზე არსებულ გამოწვევებზე, საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკაზე, განხორციელებული, მიმდინარე და დაგეგმილი პროგრამებისა და აქტივობების შესახებ იმსჯელა.
სახელმწიფო მინისტრი ნიქოზის საგანმანათლებლო ცენტრის-ხელოვნების სკოლის საქმიანობის ძირითად მიმართულებებს გაეცნო, რომელიც ცხინვალისა და ნიქოზის მიტროპოლიტის, მეუფე ისაიას ინიციატივით უკვე რვა წელია ფუნქციონირებს, რის შემდეგაც მინისტრი სოფელ ნიქოზის ამბულატორიას ეწვია და სამედიცინო პერსონალს შეხვდა.
თეა ახვლედიანი ადგილობრივი მეწარმე-ფერმერის მიერ გაშენებულ ნუშისა და კაკლის ბაღებშიც იმყოფებოდა, რომელიც საოკუპაციო ხაზთან არის განლაგებული. სახელმწიფო მინისტრი ერგნეთის ოკუპაციის მუზეუმსაც ესტუმრა და ადგილობრივებსა და ქალთა ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა.
„გამყოფი ხაზის გასწვრივ სამუშაო, გაცნობითი ვიზიტის ფარგლებში, დღეს ვეწვიეთ გორის და ქარელის მუნიციპალიტეტებში ოკუპაციით და მავთულხლართებით ყველაზე დაზიანებულ რამდენიმე სოფელს, სადაც ადგილზე პირადად გავეცანი არსებულ ვითარებას. ვეწვიეთ ატოცს, დვანს, ნიქოზსა და ერგნეთს, სადაც ასევე შევხვდი ადგილობრივ მოსახლეობას, ვიმსჯელეთ მათ საჭიროებებზე ისევე, როგორც სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში განხორციელებულ და სამომავლო პროექტებზე.
"სამწუხაროა, რომ დღეს კიდევ ერთხელ დაფიქსირდა უკანონო ბორდერიზაციის ფაქტი სოფელ ყარაფილასთან, რაც კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს და მეტყველებს საოკუპაციო რეჟიმის დესტრუქციულ და პროვოკაციულ ქმედებებზე. ამ თვალსაზრისით, ამოქმედებულია ცხელი ხაზი და ჩვენ განვაგრძობთ საერთაშორისო პარტნიორებთან მუშაობას, მხარდაჭერის კონსოლიდაციის და ამგვარი ქმედებების აღკვეთის მიზნით“-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия находилась возле оккупационной линии в муниципалитетах Гори и Карели. Теа Ахвледиани посетила села Атоци, Двани, Никози и Эргнети, встретилась с местным населением и ознакомилась с ситуацией на местах.
Госминистр получила информацию о нуждах местных жителей и рассказала участникам о проблемах оккупации, мирной политике правительства Грузии, реализованных, текущих и запланированных программах и мероприятиях.
Она ознакомилась с основными направлениями деятельности школы искусств в селе Никози, которая функционирует уже восемь лет по инициативе митрополита Цхинвали и Никози, преподобного Исайи, после чего посетила амбулаторию и встретилась с медперсоналом.
Теа Ахвледиани также посетила миндальные и ореховые сады местного фермера, которые находятся недалеко от линии оккупации. Госминистр побывала и в Музее оккупации в Эргнети, где встретилась с местными жителями и представителями женских организаций.
«В рамках рабочего, ознакомительного визита мы посетили наиболее пострадавшие от оккупации и колючей проволоки села, где я лично ознакомилась с текущей ситуацией. Мы посетили Атоци, Двани, Никози и Эргнети, где я встретилась с местными жителями, выслушала их потребности и рассказала им о текущих и запланированных государственных программах.
Очень жаль, что сегодня вновь был отмечен факт незаконной бордеризации в районе села Карапила, что еще раз подчеркивает и говорит о деструктивных и провокационных действиях оккупационного режима. В связи с этим была задействована горячая линия, и мы продолжаем работать с международными партнерами для предотвращения подобных действий», - заявила Теа Ахвледиани.