გაერო-ს გენერალურმა ასამბლეამ, 74-ე სესიის ფარგლებში, უპრეცედენტო მხარდაჭერით მიიღო რეზოლუცია „აფხაზეთიდან, საქართველო და ცხინვალის რეგიონიდან/სამხრეთ ოსეთი, საქართველო იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა სტატუსის შესახებ". რეზოლუციის მხარდამჭერი ქვეყნების რაოდენობამ აქამდე უპრეცედენტო ნიშნულს - 84 სახელმწიფოს, ხოლო საქართველოსთან ერთად რეზოლუციის თანაავტორი გაერო-ს წევრი ქვეყნების რაოდენობამ კი 54 ქვეყანას მიაღწია. ამით კიდევ ერთხელ დასტურდება საერთაშორისო საზოგადოების ურყევი მხარდაჭერა და ერთიანობა საქართველოსთვის ამ უმნიშვნელოვანესი გამოწვევის გადაჭრის პროცესში.
გვსურს მადლობა გადავუხადოთ ყველა იმ სახელმწიფოს, რომელმაც მხარი დაუჭირა რეზოლუციას და ამ ჰუმანიტარული საკითხის მიმართ მტკიცე თანადგომა და მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაადასტურა. ასევე, გვინდა ხაზი გავუსვათ ქართული დიპლომატიის გამორჩეულ ძალისხმევას, რამაც გლობალური პანდემიის პერიოდშიც კი შესაძლებელი გახადა საერთაშორისო პარტნიორების მობილიზება და იძულებით გადაადგილებულ პირთა სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების საკითხის აქტუალობის საერთაშორისო დღის წესრიგში შენარჩუნება.
აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებიდან დევნილთა მხარდამჭერი რეზოლუცია კიდევ ერთხელ ადასტურებს ეთნიკური კუთვნილების მიუხედავად საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების განუყოფელ უფლებას, გმობს აღნიშნულ რეგიონებში ძალისმიერი გზით განხორციელებულ დემოგრაფიულ ცვლილებებს და ავალებს გაერო-ს გენერალურ მდივანს ყოველწლიური ანგარიშის მომზადებას საქართველოში მცხოვრები დევნილი მოსახლეობის მდგომარეობისა და რეზოლუციის შესრულების თაობაზე.
ამასთან, რეზოლუცია მოუწოდებს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მონაწილეებს გაააქტიურონ ძალისხმევა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებების კუთხით არსებული მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად. გასათვალისწინებელია, რომ აღნიშნული მოლაპარაკებების ფარგლებში იძულებით გადაადგილებულ პირთა საკუთარ სახლებში უსაფრთხოდ და ღირსეულად დაბრუნების საკითხი დღის წესრიგის ერთ-ერთი უმთავრესი წმინდა ჰუმანიტარული ხასიათის საკითხია, რომელსაც მეორე სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში ქართული მხარე განუხრელად აყენებს.

В рамках 74-й сессии Генеральная Ассамблея, ООН с беспрецедентной поддержкой приняла резолюцию «Положение внутренне перемещенных лиц и беженцев из Абхазии, Грузия и Цхинвальского региона/Южной Осетии, Грузия». Число стран, поддерживающих резолюцию, достигло беспрецедентного уровня - 84 государства, а количество стран-членов ООН, соавторов резолюции с Грузией, достигло 54. Это еще раз подтверждает непоколебимую поддержку и единство международного сообщества в процессе решения этой важной для Грузии задачи.
Мы хотели бы поблагодарить все государства, которые поддержали резолюцию и подтвердили свою твердую поддержку этого гуманитарного вопроса. Мы также хотели бы отметить выдающиеся усилия грузинской дипломатии, которые позволили мобилизовать международных партнеров даже во время глобальной пандемии и сохранить актуальность вопроса в международной повестке дня безопасного и достойного возвращения внутренне перемещенных лиц (ВПЛ) в свои дома.
Резолюция в поддержку ВПЛ из абхазского и цхинвальского регионов подтверждает неотъемлемое право на безопасное и достойное возвращение в свои дома независимо от этнической принадлежности, насильственные демографические изменения в этих регионах и поручает Генеральному секретарю ООН готовить ежегодный доклад о положении ВПЛ в Грузии и о выполнении резолюции.
В то же время, резолюция призывает участников Женевских международных переговоров активизировать усилия по улучшению положения в области безопасности и прав человека в оккупированных регионах Грузии. Следует отметить, что вопрос безопасного и достойного возвращения ВПЛ в свои дома в рамках данных переговоров является одним из основных, который грузинская сторона неуклонно поднимает в рамках второй рабочей группы.