სახელმწიფო მინისტრი აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზზე პირველი სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა
სახელმწიფო მინისტრი აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზზე პირველი სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი სოფელ რუხში მდებარე ქართული საგუშაგოს წარმომადგენლებს შეხვდა და ენგურის ხიდზე არსებულ ვითარებას ადგილზე გაეცნო. მინისტრი ეწვია ფახულანი-საბერიოს ე.წ. გადასასვლელსაც და განმუხური-ფიჩორის გამყოფ ხაზს, ისევე, როგორც საოკუპაციო ხაზზე არსებულ ორსანტია-ოტობაიას, ხურჩა-ნაბაკევისა და შამგონა-თაგილონის ე.წ. გამშვებ პუნქტებს, რომლებიც რამდენიმე წელია აღარ ფუნქციონირებს. სახელმწიფო მინისტრი ადგილობრივ თვითმმართველობებთან ერთად გამყოფი ხაზის სოფლების მოსახლეობასაც შეხვდა, მათი საჭიროებები მოისმინა და მათი გადაჭრის გზებზე იმსჯელა.
„აფხაზეთის რეგიონში საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ ყველა იმ სოფელს ვეწვიეთ, სადაც წლების განმავლობაში არსებობდა ე.წ. გადასასვლელები და სადაც დღემდე აღმართულია ფიზიკური ბარიერები, რაც ხელს უშლის, უკრძალავს მოსახლეობას თავისუფალი კომუნიკაციის და გადაადგილების საშუალებას. შევხვდით წლების განმავლობაში რუსეთის ოკუპაციის წნეხის ქვეშ მცხოვრებ ადგილობრივ მოსახლეობას, განვიხილეთ განსაკუთრებით თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვით შექმნილი პრობლემები და მათ წინაშე არსებული საჭიროებები, ვიმსჯელეთ მათი მოგვარების გზებზე. აღსანიშნავია, რომ ამ მიმართულებებით, როგორიც არის ადამიანების სიციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება, გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები ახალგაზრდების განათლებასა და განვითარებისკენ მიმართული შესაძლებლობების გაფართოება - ამისკენ არის სწორედ მიმართული ჩვენი სამშვიდობო ინიციატივები.
აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენ არასდროს შეგვიწყვეტია კომუნიკაცია აფხაზურ საზოგადოებასთან; განსაკუთრებით, პანდემიის პერიოდში დღემდე, ჩვენ დაგვიგროვდა საერთო ინტერესის საკითხებზე თანამშრომლობის ძალიან მნიშვნელოვანი გამოცდილება, რაც იმედს გვაძლევს, რომ სამომავლოდ შესაძლოა ამ დიალოგის კიდევ უფრო გაღრმავება, რათა მოვაგვაროთ ადამიანების მძიმე ჰუმანიტარული მდგომარეობა, შევამსუბუქოთ მათი ყოფა. ამისათვის ჩვენ გავაგრძელებთ ინტენსიურ მუშაობას უკვე არსებული ოფიციალური ფორმატების ფარგლებში, როგორიც არის ძალიან მნიშვნელოვანი ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებები, ასევე იმედს ვიტოვებ, რომ გალში მალე აღდგება ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმი, რომელსაც წინ საკმაოდ დიდი პოტენციალი აქვს სწორედ იმისთვის, რომ აღკვეთილ იქნას ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები და შემსუბუქებულ იქნას არსებული ჰუმანიტარული მძიმე ვითარება.
ამ ვიზიტის ფარგლებში ასევე ვეწვიეთ რუხში არსებულ ინფრასტრუქტურას, როგორიც არის მრავალფუნქციური სავაჭრო ცენტრი და ჰოსპიტალი, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვის.
უნდა აღვნიშნო, რომ თავისუფალი გადაადგილების აღდგენა მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ხალხთაშორისი კონტაქტების გაღრმავებას, რაც თავის მხრივ იქნება მშვიდობისა და სტაბილურობის განმტკიცებისკენ კიდევ ერთი წინ გადადგმული სოლიდური ნაბიჯი“-განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского совершила свой первый рабочий визит вдоль оккупационной линии Абхазии. Теа Ахвледиани встретилась с представителями грузинского КПП в селе Рухи и ознакомилась с ситуацией на Ингурском мосту. Министр посетила так называемый переход Пахулани-Саберио и разделительную линию Ганмухури-Пичори, а также так называемые пропускные пункты Орсантия-Отобая, Хурча-Набакеви и Шамгона-Тагилони, которые не функционируют уже несколько лет. Вместе с представителями местного самоуправления она встретилась с жителями сел, расположенных вдоль оккупационной линии, выслушала их потребности и обсудила пути их решения.
«Мы посетили все села вдоль оккупационной линии Абхазии, где в течение многих лет были так называемые переходы и где до сих пор возведены барьеры, которые мешают населению свободно общаться и передвигаться. Мы встретились с местными жителями, которые годами живут под давлением российской оккупации, обсудили их проблемы и потребности, особенно связанные с ограничением свободы передвижения, обсудили пути их решения. Примечательно, что наши мирные инициативы направлены на улучшение социально-экономического положения людей, расширение возможностей для образования и развития молодежи, живущей по обе стороны разделительной линии.
Хочу отметить, что мы никогда не прекращали общение с абхазским обществом, особенно во время пандемии. У нас накопился очень важный опыт сотрудничества по вопросам, представляющим общий интерес, что вселяет надежду на будущее углубление диалога, чтобы разрешить тяжелое гуманитарное положение людей, облегчить их существование. С этой целью мы продолжим интенсивно работать в рамках существующих официальных форматов, таких как Женевские дискуссии, которые очень важны и я надеюсь, что скоро в Гали будет восстановлен МПРИ.
В ходе этого визита мы также осмотрели существующую инфраструктуру в селе Рухи, такую как многофункциональный торговый центр и больницу, которые играют очень важную роль для людей, живущих по обе стороны разделительной линии.
Отмечу, восстановление свободы передвижения внесет значительный вклад в углубление контактов между людьми, что, в свою очередь, станет еще одним шагом на пути к укреплению мира и стабильности», - заявила Теа Ахвледиани.