შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გამართა შეხვედრა ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დირექტორის მოადგილესთან დანილ ხოშაბოსთან, ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის მრჩეველთან მაქსიმ ლონგანგსა და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელთან ნატალია ვუტოვასთან.
შეხვედრის მიზანს ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის 22-ე კონსოლიდირებული ანგარიშისთვის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მიღება წარმოადგენდა.
სახელმწიფო მინისტრმა ვრცლად და დეტალურად მიმოიხილა საქართველოს ორივე ოკუპირებულ რეგიონში შექმნილი ვითარება და უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული გამოწვევები.
ამასთან ერთად, სახელმწიფო მინისტრმა შეშფოთება გამოთქვა საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის მიმდინარე უკანონო პროცესის გამო, მათ შორის დიდ ხურვალეთში, ატოცსა და ზემო ნიქოზში, რაც სავალალოდ აისახება ადგილობრივი მცხოვრებლების ჰუმანიტარულ მდგომარეობაზე. სახელმწიფო მინისტრმა ელჩის ყურადღება ასევე გაამახვილა საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებზე და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, ამჟამად უკანონოდ დაკავებული პირების დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
საუბარი ასევე შეეხო საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკას და სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელებას და ამ კუთხით გადადგმულ ნაბიჯებს.
შეხვედრის ბოლოს სახელმწიფო მინისტრმა ევროსაბჭოს წარმომადგენლებს მადლობა გადაუხადა გაწეული ძალისხმევისთვის და ხაზი გაუსვა გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშების მნიშვნელობას.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с замдиректора Департамента по политическим вопросам Совета Европы Даниилом Хошабом советником Департамента по политическим вопросам Совета Европы Максимом Лонгангом и главой офиса Совета Европы в Грузии Натальей Вуто.
Целью встречи было получение информации о ситуации на оккупированных территориях Грузии для 22-го консолидированного доклада Генерального секретаря Совета Европы.
Госминистр подробно рассказала о ситуации в обоих оккупированных регионах Грузии и проблемах с точки зрения безопасности и прав человека.
Кроме того, Теа Ахвледиани выразила обеспокоенность продолжающимся незаконным процессом возведения колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль оккупационной линии, в том числе в селах Диди Хурвалети, Атоци и Земо Никози, что отрицательно сказывается на безопасности и гуманитарной ситуации местных жителей. Госминистр также обратила внимание на факты незаконного задержания граждан Грузии и подчеркнула необходимость продолжения усилий международных партнеров для немедленного освобождения незаконно задержанных лиц. В беседе также были затронуты мирная политика Грузии и реализация мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему».
Госминистр поблагодарила представителей Совета Европы за их усилия и подчеркнула важность консолидированных отчетов Генерального секретаря.