თეა ახვლედიანმა საქართველოს სახალხო დამცველთან ნინო ლომჯარიასთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოს სახალხო დამცველთან ნინო ლომჯარიასთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
მხარეებმა შეხვედრაზე განიხილეს როგორც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება, ისე სამოქალაქო ინტეგრაციის აქტუალური საკითხები.
საუბრისას განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობას. აღინიშნა, რომ გრძელდება ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევები, სიცოცხლის ხელყოფის ჩათვლით; ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაცია, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვა; გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნული ბარიერების აღმართვა; თავისუფალ გადაადგილებაზე მკაცრი შეზღუდვების დაწესება; უკანონო დაკავებების პრაქტიკა; განსაკუთრებით ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გადასასვლელის ერთ წელზე მეტი ვადით დაკეტვით გამოწვეული პრობლემები, მათ შორის სასწრაფო სამედიცინო დახმარებაზე წვდომის შეზღუდვა. თეა ახვლედიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობა ძალისხმევას არ იშურებს, რათა სამშვიდობო ინიციატივების ეფექტიანი განხორციელებით და საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით, ხელი შეეწყოს ადგილობრივი მოსახლეობის ღირსეული ცხოვრების პირობების შექმნას და მათი ჰუმანიტარული, სოციალური და ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
შეხვედრაზე ასევე განხილულ იქნა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიზნები, სტრატეგიული ამოცანები და მათი განხორციელების მიზნით მიმდინარე პროცესი. თეა ახვლედიანმა ისაუბრა სამოქალაქო ინტეგრაციის სტრატეგიის ისეთ პრიორიტეტულ მიმართულებებზე, როგორიცაა ეთნიკური უმცირესობების ხარისხიანი განათლებით უზრუნველყოფა, სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესება, ახალგაზრდებისა და ქალების მხარდაჭერა, კულტურული მრავალფეროვნების პოპულარიზაცია და კულტურათაშორისი დიალოგის გააქტიურება. შეხვედრაზე ხაზი გაესვა იმ მექანიზმების ეფექტიანი განხორციელების მნიშვნელობას, რაც ხელს შეუწყობს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ჩართულობის გაზრდას სამოქალაქო და პოლიტიკურ პროცესებში.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის ახალი სტრატეგიის შემუშავების ღია და ფართო ჩართულობით მიმდინარე პროცესს. თეა ახვლედიანმა სახალხო დამცველის აპარატს და მასთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს ამ პროცესში აქტიური თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა.
სახელმწიფო მინისტრმა და სახალხო დამცველმა იმსჯელეს თანამშრომლობის სამომავლო გზებზე და გამოხატეს მზაობა აღნიშნული მიმართულებებით გააგრძელონ კონსულტაციები.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела ознакомительную встречу с Народным защитником Грузии Нино Ломджария.
Стороны обсудили текущую ситуацию в оккупированных регионах Грузии, а также актуальные вопросы гражданской интеграции.
В ходе беседы особое внимание было уделено сложной гуманитарной ситуации и ситуации с правами человека в Абхазии и Цхинвальском регионе Грузии. Было отмечено, что продолжаются нарушения основных прав населения, проживающего в оккупированных регионах, в том числе угрозы для жизни, дискриминация по этническому признаку, запрет на обучение на родном языке, установка колючей проволоки и других искусственных преград, введение строгих ограничений на свободное передвижение, ограничение доступа к медицинской помощи. Теа Ахвледиани подчеркнула, что правительство Грузии не жалеет усилий для эффективной реализации мирных инициатив и при поддержке международных партнеров способствует созданию достойных условий жизни местного населения и улучшению его гуманитарного, социального и экономического положения.
В ходе встречи Госминистр рассказала о приоритетных направлениях стратегии гражданской интеграции, таких как обеспечение качественного образования для этнических меньшинств, улучшение знания государственного языка, поддержка молодежи и женщин, популяризация культурного разнообразия и активизация межкультурного диалога. Была подчеркнута важность эффективной реализации механизмов, которые будут способствовать увеличению вовлеченности национальных меньшинств в гражданские и политические процессы.
Стороны обсудили и процесс разработки новой стратегии гражданского равноправия и интеграции. Теа Ахвледиани поблагодарила Аппарат Народного защитника Грузии и Совет национальных меньшинств за активное сотрудничество в этом процессе.
Госминистр и Народный защитник рассмотрели дальнейшие пути сотрудничества и выразили готовность продолжить консультации в этих областях.