შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს როშ ჰაშანას დღესასწაულს ულოცავს:
"გულითადად გილოცავთ როშ ჰაშანას, ახალი წლის დღესასწაულს. ეს წელი ყოფილიყოს წარმატებისა და წინსვლის საწინდარი თითოეული თქვენგანისათვის და ჩვენი სამშობლოსთვის. ჩვენი ქვეყანა ისტორიულად ეთნიკური და კულტურული მრავალფეროვნებით გამოირჩევა და ამ მრავალფეროვნებაში განსაკუთრებულ ადგილს იკავებს საუკუნეების მანძილზე საქართველოში მცხოვრები ებრაელები თავისი გამორჩეული კულტურითა და ტრადიციებით. ვუერთდები ამ ღირშესანიშნავ დღესასწაულს, კიდევ ერთხელ გილოცავთ და გისურვებთ მშვიდობას, სიკეთესა და კეთილდღეობას“ - განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
ებრაული ახალი წელი იწყება სექტემბერში როშ ჰაშანას დღესასწაულით. ახალი წლის წინა დღეს ებრაელები ერთმანეთს უგზავნიან მისალოც ბარათებს და საჩუქრებს, გაიღებენ შესაწირს გაჭირვებულთა დასახმარებლად. ებრაელები ტრადიციულად მიდიან სალოცავში, ასევე მზადდება საზეიმო ვახშამი, რომელიც განსაკუთრებული მრავალფეროვნებით გამოირჩევა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия поздравляет евреев, проживающих в Грузии, с праздником Рош ха-Шана.
«Пусть этот год принесет успех и прогресс каждому из вас и нашей Родине. Наша страна исторически отличается этническим и культурным разнообразием, и особое место в этом разнообразии занимают евреи, веками жившие в Грузии с их самобытной культурой и традициями. Присоединяюсь к поздравлениям с этим замечательным праздником, еще раз поздравляю и желаю мира, добра и благополучия», - заявила Теа Ахвледиани.
Еврейский Новый год начинается в сентябре с праздником Рош ха-Шана. Накануне Нового года евреи отправляют друг другу поздравительные открытки и подарки, делают подношения для нуждающихся. В этот день евреи традиционно готовят торжественный обед, который отличается особым разнообразием.