27 სექტემბერი სოხუმის დაცემის დღეა
სოხუმის დაცემის დღესთან დაკავშირებით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან და მთავრობის წევრებთან ერთად, დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო.
მთავრობის წევრებმა გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკეს. სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, სოხუმის დაცემის დღე, ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ტკივილით სავსე მოსაგონარია საქართველოს უახლეს ისტორიულ განვითარებებს შორის, რაც უკავშირდება ათი ათასობით მშვიდობიანი მოქალაქის შეწყვეტილ სიცოცხლეს, ჩვენი ადგილობრივი დევნილების, ისევე როგორც იმით გაყოფილი ხალხის უმძიმეს ხვედრს.
მოგვიანებით, სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარესთან, რუსლან აბაშიძესთან ერთად, საქართველოს ეროვნული გმირის, ჟიული შარტავას მემორიალი გვირგვინით შეამკო და მის ხსოვნას პატივი მიაგო.

По случаю дня падения Сухуми государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани вместе с премьер-министром и представителями правительства Грузии почтили память погибших.
Члены правительства возложили венок к Мемориалу Героев. По словам госминистра, день падения Сухуми - одна из величайших трагедий в новейшей истории Грузии, которая связана со смертью десятков тысяч мирных жителей, тяжелым положением беженцев, а также людей, разделенных войной.
Позже Теа Ахвледиани вместе с председателем правительства автономной республики Абхазия Русланом Абашидзе возложили венок к мемориалу национального героя Грузии Жиули Шартава и почтили его память.