თეა ახვლედიანი დოკუმენტური ფილმის „ცხინვალი 1920“-ის პრემიერას დაესწრო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი დოკუმენტური ფილმის „ცხინვალი 1920“-ის პრემიერას დაესწრო.
ფილმი, რომელზეც ისტორიკოსები და ექსპერტები 2 თვის განმავლობაში მუშაობდნენ, 100 წლის წინ, 1920 წელს ცხინვალის რეგიონში განვითარებულ მოვლენებს ეხება.
„მივესალმები დოკუმენტური ფილმის „ცხინვალი 1920“-ის შემქმნელების, ამ იდეის ინიციატორების ძალიან მნიშვნელოვან ძალისხმევას, რომლებმაც განახორციელეს დოკუმენტურ წყაროებზე დაყრდნობით, განსაკუთრებით 1917-20 წლების პერიოდში საქართველოში მიმდინარე მოვლენების მრავალმხრივი, ობიექტური და რაც მთავარია ისევ და ისევ ისტორიულ-დოკუმენტურ წყაროებზე წარმოდგენა.
ასეთ ინიციატივებს, ასეთ პროექტებს აქვს უდიდესი მნიშვნელობა საქართველოსთვის, განსაკუთრებით დღევანდელ პერიოდში, როდესაც გასულ წელს, რუსეთის პრეზიდენტმა თავისი კომენტარისას სცადა დაემახინჯებინა საქართველოს ისტორია და მან აღნიშნა, რომ მოხდა საქართველოში ოსების გენოციდი. რაც დღეს კიდევ ერთხელ დავინახეთ, რომ არის სიცრუე. ამას ასევე დიდი მნიშვნელობა ენიჭება იმ კონტექსტში, რომ 21-ე საუკუნეში მთელი დასავლური სამყარო ებრძვის პროპაგანდას, დეზინფორმაციას, ყალბი ცნობების გავრცელებას, ისტორიის დამახინჯებას. ამ შემთხვევაში საქართველოს სახელმწიფო უწყებების მცდელობებთან ერთად მნიშვნელოვანია, საზოგადოების აქტიური წარმომადგენლების და ზოგადად საზოგადოების კონსოლიდაცია, იქნებიან ესენი შესაბამისი დარგების ექსპერტები, მედია, თუ სამოქალაქო საზოგადოების ნებისმიერი აქტიური წევრი.
კიდევ ერთხელ მივესალმები ამ პროექტს, რომელსაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ძალიან მნიშვნელოვნად აფასებს“-განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани побывала на премьере документального фильма «Цхинвали 1920».
Картина, над которой историки и эксперты работали два месяца, рассказывает о событиях в Цхинвальском регионе в 1920 году, 100 лет назад.
«Я приветствую усилия создателей и инициаторов этого фильма, которые на основе документальных источников представили многосторонние, объективные и исторические события, происходившие в Грузии 1917-20 годов.
Подобные инициативы имеют большое значение для Грузии, особенно в нынешний период, когда в прошлом году президент России в своем комментарии попытался исказить историю и отметил, что в Грузии произошел геноцид осетин. Сегодня мы еще раз убедились, что это ложь. Это также имеет большое значение в контексте того, что в 21 веке весь западный мир борется с пропагандой, дезинформацией, распространением ложной информации, искажением истории. Наряду с усилиями государственных органов Грузии, важно консолидировать активных представителей общества, будь то эксперты в соответствующих областях, СМИ или любой активный член гражданского общества», - заявила Теа Ахвледиани.