შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების თემაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრთან შეხვედრაზე, რომელსაც 60-მდე არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელი ესწრებოდა, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებები და ადგილზე არსებული ვითარება განიხილეს.
„როგორც მოგეხსენებათ ზუსტად 2 თვეა, რაც ვიკავებ სახელმწიფო მინისტრის ამ უაღრესად საპასუხისმგებლო პოსტს. ამ პერიოდის განმავლობაში ორივე მიმართულებით, როგორც შერიგების, ასევე სამოქალაქო თანასწორობის მიმართულებით რიგ აქტუალურ საკითხებზე ძალიან ინტენსიურ მუშაობასთან ერთად, გავმართე მრავალი შეხვედრა, როგორც ადგილობრივ პარტნიორებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წევრებთან, ასევე ვეწვიე გამყოფი ხაზის გასწვრივ მდებარე სოფლებს, სადაც ადგილზე გავეცანი საოკუპაციო ხაზზე არსებულ მძიმე ვითარებას.
შევხვდი ადგილობრივ მოსახლეობას, რომელთაგანაც მოვისმინე მათი მოსაზრებები, ხედვები და საჭიროებები. ამ კონტექსტში ძალიან მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნა, რომ დღეს ვხვდები სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს, იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომელთაც აქვთ მრავალწლიანი გამოცდილება კონფლიქტის მშვიდობიანი დარეგულირების საკითხებში. დღევანდელ შეხვედრაზე ჩვენ განვიხილეთ საქართველოს ჩართულობის და შერიგების პოლიტიკის განხორციელების მდგომარეობა, ვიმსჯელეთ მისი შემდგომი რეალიზაციის ეფექტიან გზებზე, ასევე გავცვალეთ ინფორმაცია ჩვენი საქმიანობის თაობაზე და შევჯერდით სამომავლო თანამშრომლობის კონკრეტულ გზებზე“-განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с представителями неправительственных организаций, работающих в области мирного урегулирования конфликта.
На встрече с госминистром, в которой приняли участие представители около 60 НПО, обсуждались потребности населения, проживающего на оккупированных территориях и вдоль разделительных линий.
«Как известно, я занимаю этот весьма ответственный пост 2 месяца. В течение этого периода, помимо очень интенсивной работы по ряду актуальных вопросов, как в области примирения, так и гражданского равноправия, я провела множество встреч с местными партнерами, представителями международных организаций, членами дипкорпуса, а также я посетила села, расположенные вдоль разделительной линии.
Я встретилась с местными жителями, выслушала их мнения, взгляды и потребности. В этом контексте очень важно отметить, что сегодня я встречаюсь с представителями гражданского общества, НПО, которые имеют многолетний опыт работы в области мирного урегулирования конфликтов. На сегодняшней встрече мы обсудили реализацию политики примирения и вовлеченности правительства Грузии, обсудили эффективные пути дальнейшего ее осуществления, а также обменялись информацией о нашей деятельности и согласовали конкретные пути будущего сотрудничества», - заявила Теа Ахвледиани.