თეა ახვლედიანმა მისასალმებელი სიტყვით მიმართა, პროექტის „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ მონაწილეებს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა მისასალმებელი სიტყვით მიმართა, პროექტის „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ მონაწილეებს. პროექტის ფარგლებში ტრენერთა ტრენინგის აღნიშნული შეხვედრა ონლაინ რეჟიმში გაიმართა.
სახელმწიფო მინისტრმა პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა, რომელიც მიზნად ისახავს ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში მოსახლეობის ინფორმირებას და ცნობიერების ამაღლებას საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პრიორიტეტებზე, მნიშვნელობასა და ამ პროცესში მიღწეულ პროგრესზე, ისევე როგორც უპირატესობებსა და სარგებელზე, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქვეყანაში ანტიდასავლური პროპაგანდის ფონზე.
პროექტის პირველი კომპონენტი მოიცავს ტრენერთა ტრენინგს. ერთი კვირის განმავლობაში მონაწილეები შეხვდებიან სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლებსა და მოწვეულ ექსპერტებს, გაიღრმავებენ ცოდნას ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის, ევროპული ფასეულობების, ქვეყნის სამომავლო პერსპექტივების და მისწრაფებების შესახებ და ამავდროულად, მათ მიეცემათ შესაძლებლობა დახვეწონ კომუნიკაციის უნარ-ჩვევები. პროექტის შემდგომ ეტაპზე ახალგაზრდა თანატოლგანმანათლებლები ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში ჩაატარებენ საინფორმაციო შეხვედრებს მოსწავლეებთან, მასწავლებლებთან, თემის ლიდერებთან.
პროექტის გახსნით ღონისძიებაზე მონაწილეებს მიესალმნენ აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს „დემოკრატიის, ადამიანის უფლებების და მმართველობის“ ოფისის დირექტორის მოადგილე ლორა ბერგერი და საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორი თამარა წულეისკირი.
პროექტი წარმოადგენს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის ერთობლივ ინიციატივას, რომელიც აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის“ პროგრამის (PITA) ფარგლებში, საგარეო საქმეთა სამინისტროს სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრთან მჭიდრო თანამშრომლობით ხორციელდება.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия обратилась к участникам проекта «Молодые европейские послы» с приветственной речью на состоявшейся онлайн встрече.
Теа Ахвледиани рассказала о важности проекта, который направлен на информирование и повышение осведомленности населения в районах, населенных этническими меньшинствами, о приоритетах Грузии в области европейской и евроатлантической интеграции, важности и прогрессе в этом процессе.
Первый компонент проекта включает тренинг для тренеров. В течение недели участники встретятся с представителями государственных структур и приглашенными экспертами, углубят свои знания о европейской и евроатлантической интеграции, европейских ценностях, перспективах и в то же время получат возможность улучшить свои коммуникативные навыки. На следующем этапе проекта молодые люди проведут информационные встречи со студентами, учителями и лидерами общин в регионах населенных этническими меньшинствами.
Проект открыли заместитель директора Программы демократии, прав человека и управления Агентства США по международному развитию Лора Бергер и директор Информационного центра НАТО и ЕС при МИД Грузии Тамара Цулейскири.
Проект является совместной инициативой Аппарата госминистра и Ассоциации ООН в Грузии в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).