თეა ახვლედიანი თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტს, სოხუმის უნივერსიტეტსა და თსუ-ს ბაზაზე არსებულ ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობათა სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს ესტუმრა.
28 ოქტომბერი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, 27 ოქტომბერს, აფხაზური ენის დღესთან დაკავშირებული ღონისძიებების ფარგლებში, თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტს, სოხუმის უნივერსიტეტსა და თსუ-ს ბაზაზე არსებულ ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობათა სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს ესტუმრა.
თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში აფხაზური ენის დღესთან დაკავშირებულ ღონისძიებას, რომელსაც რექტორი გიორგი შარვაშიძე მასპინძლობდა, ესწრებოდნენ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე რუსლან აბაშიძე, სამეცნიერო, აკადემიური, კულტურისა და ლიტერატურული წრეების წარმომადგენლები და სხვა მიწვეული სტუმრები.
სახელმწიფო მინისტრმა ღონისძიებაში მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა და აფხაზური ენის დღის აღნიშვნის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მან განაცხადა, რომ აფხაზურ ენას გაფრთხილება და დაცვა სჭირდება, განსაკუთრებით იმ ფონზე, როდესაც რუსიფიკაციისა და ოკუპაციის პირობებში, ფაქტობრივად, გაქრობა ემუქრება.
სახელმწიფო მინისტრმა, აფხაზური ენის დაცვისა და პოპულარიზაციის მიზნით, ყურადღება გაამახვილა ხელისუფლების ძალისხმევაზე, ასევე აკადემიური, სამეცნიერო და კულტურის წრეების იმ წარმომადგენლების განსაკუთრებულ ღვაწლს გაუსვა ხაზი, ვინც აფხაზური ენის შესწავლას, სწავლების წახალისებასა და ამ მიმართულებით კვლევით საქმიანობას ეწევიან.
სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, ქართულთან ერთად, აფხაზური სახელმწიფო ენაა და მას საქართველოს კონსტიტუცია იცავს. აფხაზური ენის დაცვა და განვითარება აფხაზური კულტურისა და იდენტობის შენარჩუნების გზაა, რაც კონსტიტუციურ ვალდებულებასთან ერთად, აფხაზურ საზოგადოებასთან ჩვენი ერთიანობის სიმბოლოა და შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრინციპს წარმოადგენს.
თეა ახვლედიანმა სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორს მასძინძლობისთვის მადლობა გადაუხადა. მან ასევე დაათვალიერა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წიგნსაცავსა და მუზეუმში დაცული აფხაზურენოვანი წიგნები და ისტორიული დოკუმენტები, მათ შორის თბილისის უნივერსიტეტის პროფესორთა საბჭოს 1918 წლის 2 მაისის სხდომის ოქმი, რომელშიც აფხაზური და ოსური ენების სწავლების საკითხი განიხილება; სიმონ ჯანაშიას მიერ 1927 წელს შედგენილი აფხაზური ენის პროგრამა; 55 აფხაზი სტუდენტის სია, რომლებიც სოხუმის მთავრობის რეკომენდაციით ჩაირიცხნენ თბილისის უნივერსიტეტში პირველი რესპუბლიკის პერიოდში და სხვა საინტერესო მასალები.
აფხაზური ენის დღესთან დაკავშირებული ღონისძიებების ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრი ასევე ესტუმრა სოხუმის უნივერსიტეტსა და თსუ-ში მოქმედ ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობათა სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს. თეა ახვლედიანმა სოხუმის უნივერსიტეტის რექტორ ზურაბ ხონელიძესა და სამეცნიერო-კვლევით ცენტრის ხელმძღვანელ ზურაბ შენგელიასთან გაცნობითი ხასიათის სამუშაო შეხვედრები გამართა, სახელმწიფო მინისტრი მათ საქმიანობასა და განხორციელებულ პროექტებს გაეცნო. შეხვედრების ფარგლებში მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობის გზები დასახეს.

27 октября в рамках мероприятий, посвященных Дню абхазского языка, Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетила Научно-исследовательский центр грузино-абхазских отношений в Тбилисском государственном университете имени Иване Джавахишвили.
В мероприятии, посвященном Дню абхазского языка, в ТГУ, которое провел ректор Георгий Шарвашидзе, приняли участие Председатель Правительства Автономной Республики Абхазия Руслан Абашидзе, представители научных, академических, культурных и литературных кругов и другие приглашенные гости.
Теа Ахвледиани обратилась к участникам с приветственной речью и отметила важность празднования Дня абхазского языка. Она заявила, что абхазский язык нуждается в защите, особенно на фоне того, что он фактически находится под угрозой исчезновения в условиях оккупации и русификации.
Госминистр подчеркнула усилия правительства по защите и популяризации абхазского языка, а также особые заслуги представителей культуры, научных и академических кругов, которые занимаются изучением, продвижением и исследованием абхазского языка.
По словам Теа Ахвледиани, наряду с грузинским, абхазский является государственным языком и защищен Конституцией Грузии. Защита и развитие абхазского языка - это способ сохранения абхазской культуры и самобытности, что вместе с конституционным обязательством является символом нашего единства с абхазским обществом и одним из важных принципов политики примирения и вовлеченности.
Госминистр поблагодарила ректора ТГУ за прием. Она также ознакомилась с книгами на абхазском языке и историческими документами, хранящимися в библиотеке и музее ТГУ, включая протокол заседания Совета профессоров Тбилисского университета 2 мая 1918 года, на котором обсуждались вопросы преподавания абхазского и осетинского языков; программу изучения абхазского языка, составленная Симоном Джанашиа в 1927 году; Список 55 абхазских студентов, зачисленных в Тбилисский университет в период Первой республики по рекомендации правительства Сухуми, и другие интересные материалы.
Теа Ахвледиани также провела ознакомительные рабочие встречи с ректором Сухумского университета Зурабом Хонелидзе и руководителем научно-исследовательского центра Зурабом Шенгелиа, где госминистр ознакомилась с их деятельностью и реализованными проектами. В ходе встреч стороны наметили пути дальнейшего сотрудничества.