შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმის მონაწილეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების საინფორმაციო შეხვედრა.
ღონისძიება, რომელიც დისტანციურ რეჟიმში გაიმართა, ორგანიზებულ იქნა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და გაერო-ს ქალთა ორგანიზაციის (UN-WOMEN) მხარდაჭერით. შეხვედრაზე მოწვეული იყვნენ ქალთა და ქალთა საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ასევე კონფლიქტით დაზარალებული, მათ შორის საოკუპაციო ხაზთან მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ქალები.
სიტყვით გამოსვლისას, სახელმწიფო მინისტრმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი სამშვიდობო პროცესსა და ნდობის აღდგენის მშენებლობაში ქალთა განსაკუთრებულ როლს და დაადასტურა მზადყოფნა ამ მიმართულებით მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებისთვის. სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ 2020 წლის 31 ოქტომბერს აღინიშნება „ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე“ გაერო-ს უშიშროების საბჭოს 1325 რეზოლუციის ოცი წლისთავი, რაც დღევანდელ შეხვედრას სიმბოლურ დატვირთვას ანიჭებს.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმების მნიშვნელობაზე საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად. ამ კონტექსტში, ხაზი გაესვა ერგნეთის მექანიზმის აღდგენისა და შემდგომი შეუფერხებელი, შედეგზე ორიენტირებული ფუნქციონირების, ასევე გალის შეხვედრების უპირობო აღდგენის აუცილებლობას. თეა ახვლედიანმა განაცხადა, რომ აღნიშნული საკითხი, ისევე როგორც უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებათა კუთხით ადგილზე არსებული მძიმე ვითარება, მათ შორის, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული მკაცრი შეზღუდვები და უკანონო დაკავების ფაქტები მუდმივად დგას საერთაშორისო პარტნიორებთან მოლაპარაკებების დღის წესრიგში.
შეხვედრის ფარგლებში, დამსწრე საზოგადოებას მოხსენებით ასევე მიმართეს საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა მარეკ შჩიგელმა, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის უფროსმა ზვიად ზვიადაძემ და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ ირაკლი ანთაძემ.
ძირითადი მოხსენებების შემდეგ გაიმართა დისკუსია, რომლის დროსაც ვრცლად იქნა განხილული ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზთან სიახლოვეს მდებარე სოფლებში არსებული მდგომარეობა, ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების ჩაკეტვის გამო გალისა და ახალგორის რაიონებში შექმნილი ჰუმანიტარული ვითარება, პანდემიასთან დაკავშირებული გამოწვევები და ადგილობრივი მოსახლეობის, მათ შორის კონფლიქტით დაზარალებული ქალების კონკრეტული საჭიროებები.
ღონისძიება „ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე“ გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციის განხორციელების 2018-2020 წლების საქართველოს ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში გაიმართა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила с приветственной речью на открытие информационной встречи между участниками Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты и представителями гражданского общества.
Мероприятие, которое проводилось дистанционно, было организовано по инициативе Аппарата госминистра, при поддержке Организации Объединенных Наций по делам женщин (UN-WOMEN). На встречу были приглашены представители женских НПО, а также пострадавшие от конфликта женщины, в том числе проживающие в селах вблизи оккупационной линии.
В своем выступлении Теа Ахвледиани подчеркнула особую роль женщин в мирном процессе и укреплении доверия. Они отметила, что 31 октября 2020 года исполняется двадцатая годовщина резолюции 1325 Совета Безопасности ООН «Женщины, мир и безопасность», которая придает символическую нагрузку сегодняшней встрече.
Госминистр также отметила важную роль МПРИ в обеспечении безопасности и стабильности в оккупированных регионах Грузии и в непосредственной близости от линии оккупации. В этом контексте была подчеркнута необходимость восстановления механизма в Эргнети и дальнейшего его бесперебойного, ориентированного на результат функционирования, а также восстановления Гальских встреч. Теа Ахвледиани заявила, что этот вопрос, а также ситуация с точки зрения безопасности и прав человека, включая жесткие ограничения на свободное передвижение и факты незаконного задержания, постоянно находятся в повестке дня переговоров с международными партнерами.
Перед собравшимися также выступили, глава Миссии наблюдателей ЕС в Грузии Марек Шигель, глава департамента по вопросам А/Р Абхазии и бывшего автономного округа Южной Осетии Аппарата госминистра Звиад Звиададзе и заместитель директора информационно-аналитического управления Службы госбезопасности Ираклий Антадзе.
Также состоялась дискуссия, в ходе которой подробно обсуждены ситуация в оккупированных регионах и селах вблизи оккупационной линии, гуманитарная ситуация в Гальском и Ахалгорском районах, проблемы пандемии и особые потребности местного населения, в том числе женщин, пострадавших от конфликта.
Участниками МПРИ подтвердили свою готовность и дальше сотрудничать с представителями гражданского общества по этим и другим вопросам.
Мероприятие прошло в рамках Национального плана действий Грузии на 2018-2020 годы по реализации резолюции Совета Безопасности ООН «Женщины, мир и безопасность».