დღეს, 16 ნოემბერს, საქართველო, მსოფლიო საზოგადოებასთან ერთად, ტრადიციულად აღნიშნავს ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს იმის დასტურად, რომ ადამიანი, მისი ღირსება და უფლებები კაცობრიობისთვის უმთავრესი ღირებულებაა. ეს დღე გაეროს გადაწყვეტილებით 1996 წლიდან აღინიშნება, როგორც მსოფლიოს მდიდარი და მრავალფეროვანი კულტურების მიმართ პატივისცემის, სხვადასხვა ეთნოსების მშვიდობიანი, სოლიდარული და ჰარმონიული თანაცხოვრების აუცილებლობის აღიარება.
ჩვენი ქვეყანა, სადაც ეთნიკური წარმომავლობით, კულტურით, მრწამსით და ტრადიციებით განსხვავებული საზოგადოების წევრები საუკუნეების განმავლობაში ღირსეულად თანაცხოვრობენ და ერთად იღწვიან სამშობლოს განვითარებისთვის, ტოლერანტობისა და კულტურული მრავალფეროვნების ერთ-ერთი საუკეთესო მაგალითია. ურთიერთპატივისცემა და შემწყნარებლობა ის ფუნდამენტური ფასეულობებია, რამაც ჩვენი ქვეყნის მრავლეთნიკური მოსახლეობისთვის საქართველო სამშობლო გახადა და ამავდროულად უზრუნველყო მათი კულტურული იდენტობის შენარჩუნება.
საქართველო როგორც ევროპული ქვეყანა პატივს სცემს და იზიარებს ერთიან ევროპულ ფასეულობებს, სადაც ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებული უფლებების და ფუნდამენტური თავისუფლებების დაცვა გარანტირებულია კონსტიტუციით. საქართველოს შესაბამისი კანონმდებლობით, დამკვიდრებული საერთაშორისო სტანდარტებით და დანერგილი მექანიზმებით უზრუნველყოფილია თანასწორობა და ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვა. ჩვენ პატივს ვცემთ და მხარს ვუჭერთ ქვეყანაში მცხოვრები ეთნოსების კულტურის მდიდარ მრავალფეროვნებას, თითოეული მოქალაქის ღირსებას და თავისუფლებას.
სწორედ ამ ღირებულებებს და უნიკალურ ისტორიულ გამოცდილებას ეფუძნება საქართველოს ხელისუფლების ხედვა დემოკრატიული, ტოლერანტული და თანასწორი საზოგადოების შემდგომ განმტკიცებასთან დაკავშირებით. ამავე იდეას ატარებს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკა, რომელიც ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა იდენტობის და უფლებების დაცვას, ურთიერთპატივისცემაზე დაფუძნებული გარემოსა და თანაბარი შესაძლებლობების უზრუნველყოფას ისახავს მიზნად.
დღევანდელი დღე კიდევ ერთხელ გვახსენებს, რომ თანასწორობისა და ტოლერანტობის პრინციპებზე დაფუძნებული საზოგადოება დემოკრატიული სიმტკიცის მყარი საფუძველია.
ყოველწლიურად შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმიწიფო მინისტრის აპარატი ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს, კვირეულის ფარგლებში მრავალფეროვანი პროგრამითა და აქტივობებით აღნიშნავდა, რისი სათანადოდ განხორციელების შესაძლებლობაც წელს, სამწუხაროდ, შეიზღუდა კოვიდ-პანდემიის გათვალისწინებით. უნდა აღინიშნოს, რომ დღეს, როდესაც მთელი მსოფლიო პანდემიის ურთულესი გამოწვევების წინაშე დგას, უფრო მკაფიოდ გამოჩნდა, რამდენად ღირებული და არსებითად მნიშვნელოვანია თანადგომა, ურთიერთპატივისცემა და ტოლერანტული განწყობების უფრო მეტად გაძლიერება.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის სახელმწიფო მინისტრის აპარატის სახელით, ვულოცავ ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს თანასწორობისა და ტოლერანტობის ყველა ქომაგს და სრულიად საქართველოს საზოგადოებას!

Сегодня, 16 ноября, Грузия вместе с мировым сообществом традиционно отмечает Международный день толерантности, чтобы подчеркнуть, что человек, его достоинство и права имеют первостепенную ценность для человечества. Этот день отмечается ООН с 1996 года как признание необходимости уважения разнообразных культур мира, мирного, солидарного и гармоничного сосуществования различных этнических групп.
Наша страна, в которой граждане с различным этническим происхождением, культурами, верованиями и традициями веками сосуществуют и вместе стремятся к развитию своей родины, является одним из лучших примеров толерантности и культурного разнообразия. Взаимное уважение и толерантность - это те ценности, которые сделали Грузию родиной для многонационального населения и в то же время обеспечили сохранение их культурной самобытности.
Грузия, как европейское государство, уважает и разделяет общие европейские ценности, где защита общепризнанных прав человека гарантируется Конституцией. Равенство и защита прав национальных меньшинств обеспечиваются соответствующим законодательством Грузии, установленными международными стандартами и механизмами. Мы уважаем и поддерживаем культурное разнообразие этнических групп, проживающих в стране, достоинство и свободу каждого гражданина.
Именно эти ценности и уникальный исторический опыт лежат в основе видения правительства Грузии о дальнейшем укреплении демократического, толерантного и равноправного общества. Эту же идею преследует Государственная политика гражданского равноправия и интеграции, которая направлена на защиту идентичности и прав этнических меньшинств, на создание среды, основанной на взаимном уважении и равных возможностях.
Сегодняшний день еще раз напоминает нам, что общество, основанное на принципах равенства и толерантности, является главной основой демократических процессов.
Ежегодно Аппарат госминистра Грузии отмечал Международный день толерантности разнообразными программами и мероприятиями, которые, к сожалению, не могли быть должным образом реализованы в этом году из-за Covid-19. Сегодня, когда весь мир борется с пандемией, стало очевидно, насколько ценны и необходимы поддержка, взаимное уважение и укрепление толерантных настроений.
От имени Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия поздравляю всех с Международным днем толерантности!