„საქართველოს ტერიტორიების მიმდინარე ოკუპაცია ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთ უმთავრეს, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება, რაც შექმნილ უსაფრთხოების გამოწვევებთან ერთად და უმძიმესი პოლიტიკური შედეგების გარდა, უკავშირდება ასობით-ათასი დევნილისა და იძულებით გადაადგილებული პირის, ისევე როგორც ომით გაყოფილი ხალხის უმძიმეს ხვედრს. ისინი, დღემდე ებრძვიან უკანონო ოკუპაციის მძიმე შედეგებს, განიცდიან ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევას, სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტების ჩათვლით, ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციულ მოპყრობას და ჰუმანიტარულ კრიზისს. ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტების“ უპრეცედენტო დაკეტვით თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვა, „ბორდერიზაცია“ და ხელოვნური ბარიერების აღმართვა სრულ იზოლაციაში აქცევს ოკუპაციის ხაზს მიღმა მცხოვრებ, განსაკურებით გალისა და ახალგორის მოსახლეობას; მიზნად ადამიანებს შორის ურთიერთობების ბარიერების შექმნას ისახავს და კონფლიქტის ხელოვნურად შენარჩუნებას ემსახურება.
კონფლიქტის სრულმასშტაბიანი მოგვარება ჩვენი უმთავრესი ამოცანაა. ამ მიზნით საქართველოს მთავრობა, სოლიდური საერთაშორისო მხარდაჭერით, განაგრძობს თავის მტკიცედ არჩეულ სტრატეგიულ ხაზს, რასაც ერთმნიშვნელოვნად მშვიდობიანი და თანმიმდევრული, მწყობრი, პრაგმატული და პრინციპული პოლიტიკის განხორციელება წარმოადგენს.
ამ პოლიტიკის ერთ-ერთი პრიორიტეტი, საერთაშორისო არენაზე განხორციელებული არაღიარების ძალისხმევის პარალელურად და ჩვენი ქვეყნის სრულ დეოკუპაციასთან ერთად, აუცილებლად დარჩება ადამიანზე ორიენტირებული შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელება, რაც გულისხმობს საოკუპაციო ხაზებით გაყოფილი საზოგადოებების დაახლოებას, დიალოგისა და ნდობის აღდგენის ხელშეწყობას; ადამიანმებისთვის ცხოვრების ღირსეული პირობების შექმნის ხელშეწყობას.

«Нынешняя оккупация территорий Грузии остается одной из основных жизненно важных проблем для нашей страны, которая, помимо вызовов безопасности и ужасных политических последствий, связана с тяжелым положением сотен тысяч внутренне перемещенных лиц, а также людей, разделенных войной. Они по-прежнему борются с последствиями незаконной оккупации, нарушениями основных прав человека, дискриминацией по этническому признаку и гуманитарным кризисом. Ограничения на свободное передвижение путем закрытия так называемых «пунктов перехода», бордеризация и возведение искусственных барьеров полностью изолируют людей, живущих за пределами линии оккупации, особенно в Гали и Ахалгори.
Полное разрешение конфликтов - это наша основная задача. С этой целью правительство Грузии, при солидной международной поддержке, продолжает свою твердо избранную стратегию, которая заключается в проведении мирной, последовательной, упорядоченной, прагматичной и принципиальной политики.
Одним из приоритетов останется реализация политики примирения и вовлеченности, ориентированной на человека, что означает сближение обществ, разделенных оккупационными линиями, содействие диалогу и укреплению доверия, создание достойных условий жизни для людей.
Наш ответ на оккупацию - политическая и экономическая стабильность, развитие и укрепление демократии в стране, что связано с видением общего будущего в европейском государстве».