წარჩინებულ სტუდენტებს სტიპენდიები გადაეცათ
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ლია გიგაურმა, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან წარჩინებულ სტუდენტებს დიმიტრი გულიასა და კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიანტებს შესაბამისი სერთიფიკატები გადასცა.
აღნიშნული სახელობითი სტიპენდიები 2018 წლიდან სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და განათლების მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით დაარსდა და განკუთვნილია ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იმ სტუდენტებისთვის, რომლებიც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე საუკეთესო შედეგებს აჩვენებენ.
2020 წლის სტიპენდიანტები გახდნენ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი, ლუკა მესხია (ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან) და საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტის სტუდენტი, გურანდა მაჭარაშვილი (ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან).
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიზანია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ ახალგაზრდებში აამაღლოს უმაღლესი განათლების მიღებისა და სწავლის მოტივაცია, რომ ისინი მეტი განათლებითა და წარმატებებით დაუპირისპირდნენ ოკუპაციის წნეხს!

Успешные студенты стали стипендиатами премии Гулия и Хетагурова
Заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Лиа Гигаури вручила стипендии Дмитрия Гулия и Коста Хетагурова успешным студентам с оккупированных территорий.
Эти стипендии были учреждены в 2018 году по инициативе Аппарата госминистра, при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта и предназначены для студентов с оккупированных территорий, которые показали лучшие результаты на Единых национальных экзаменах.
Стипендиатами 2020 года стали студент Государственного университета Илии Лука Месхия (из Абхазия) и студентка Грузинского национального университета Гуранда Мачарашвили (из Цхинвальского региона).
Целью аппарата госминистра является повышение мотивации молодых людей, живущих на оккупированных территориях, к получению высшего образования.