„ჩვენი საქმიანობის პრიორიტეტად რჩება გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრებ მოსახლეობაზე ზრუნვა, რომლებიც ყოველდღიურად განიცდიან ოკუპაციის წნეხს. 2013 წელს შექმნილი უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში გრძელდება ერთიანი სამთავრობო ძალისხმევა მათი სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად, სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული, სოციალური, ჯანდაცვის თუ საგანმანთლებლო პროგრამების ფარგლებში.
შედეგად, გათბობით უზრუნველყოფილია 14 000 ოჯახი, გაზიფიცირებულია დამატებით 12 სოფელი და ჯამში გაზი მიეწოდება 74 სოფელს, განხორციელდა 50 მლნ. ლარის ღირებულების 21 საგზაო ინფრასტრუქტურული პროექტი, დასრულდა დაგეგმილი წყალმომარაგების სისტემების მშენებლობა-რეაბილიტაციის 4 მასშტაბური პროექტი, განხორციელდა 30 სკოლის შენობის რეაბილიტაცია. უმაღლესში სწავლა დაუფინანსდა 2500-მდე სტუდენტს.
მოსახლეობისთვის დამატებით შეღავათებს უკავშირდება, წელს 21 სოფლისთვის მაღალმთიანი სოფლის სტატუსის მინიჭება, ასევე მიწების რეგისტრაციის პროცესი, რომელიც უკვე ათეულობით ათასს მიწის ნაკვეთს შეეხო.
კამპანიური სახე ჰქონდა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით მოსახლეობის სოციალურ მხარდაჭერას გამყოფი ხაზების ყველა რეგიონში, რომლის ფარგლებში შევძელით მოგვეცვა კონფლიქტით დაზარალებული 116-ვე სოფლის მარტოხელა მოხუცებისა და სოციალურად დაუცველი მრავალშვილიანი 2100-ზე მეტი ოჯახი, და ობოლი და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვების 1000-მდე ოჯახი“ - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

«Приоритетом нашей деятельности остается забота о населении, живущем вблизи разделительной линии, которое ежедневно испытывает давление оккупации. Созданная в 2013 году Межведомственная правительственная комиссия продолжает свои усилия по улучшению их социально-экономического статуса с помощью различных инфраструктурных, социальных, медицинских и образовательных программ.
В результате 14 000 семей были обеспечены отоплением, еще 12 села были газифицированы и в общей сложности 74 села были обеспечены газом, реализован 21 проект дорожной инфраструктуры на сумму 50 миллионов лари, завершено строительство-реабилитация 4-х масштабных проектов систем водоснабжения и отремонтировано 30 школьных зданий. Высшее образование профинансировано до 2500 студентам. 21 село получило статус высокогорного, прошел процесс регистрации земель, который уже затронул десятки тысяч земельных участков.
Аппаратом госминистра была инициирована кампания для оказания социальной поддержки населению, проживающему возле разделительной линий, в рамках которой мы смогли охватить более 2100 социально уязвимых многодетных семей 116 пострадавших от конфликта селах, а также до 1 000 детей-сирот и детей с ограниченными возможностями» - заявила Теа Ахвледиани