თეა ახვლედიანი - აფხაზეთის რეგიონში შეტანილ იქნა საქართველოს მთავრობის და საერთაშორისო პარტნიორების 4 მილიონ ლარამდე ღირებულების დახმარება
„გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგი და ნდობის აღდგენა, შერიგების  პოლიტიკის მთავარი პრიორიტეტებია. სწორედ ამიტომ, მზად ვართ აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული არაფორმალური დიალოგის და თანამშრომლობის გაფართოებისთვის; დეპოლიტიზირებული მიდგომებით და მოსახლეობის საკეთილდღეოდ, სხვადასხვა ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებების საკითხების განხილვისთვის.
მიუხედავად იმისა, რომ პანდემიამ გარკვეულწილად შეაფერხა ქვეყნის გარეთ ნდობის აღდგენისკენ მიმართული შეხვედრები, აღსანიშნავია აფხაზურ საზოგადოებასთან მიმდინარე არაფორმალური კომუნიკაციის უახლესი წარმატებული მაგალითები და საერთო ინტერესის სფეროებში თანამშრომლობის გზით დაგროვილი დადებითი გამოცდილება.
ამგვარი დიალოგითა და კონსტრუქციული მიდგომით სექტემბერში მოხერხდა აფხაზეთის რეგიონიდან 1000-ზე მეტი სტუდენტის, მოსწავლის და მათი ოჯახის წევრების ორგანიზებულად გადმოყვანა კონტროლირებად ტერიტორიაზე სწავლის გასაგრძელებლად.
ჩვენი ხელშეწყობით შექმნილი სტატუს-ნეიტრალური საკოორდინაციო მექანიზმის საშუალებით,  წელს აფხაზეთის რეგიონში შეტანილ იქნა საქართველოს მთავრობის და საერთაშორისო პარტნიორების 4 მილიონ ლარამდე ღირებულების დახმარება.
საერთაშორისო პარტნიორებმა ჩვენი თანხმობით დაიწყეს ნდობის აღდგენისკენ მიმართული 36 ახალი პროექტი.
ნდობის აღდგენის თვალსაზრისით განსაკუთრებული დატვირთვა აქვს უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და ნეშტების ოჯახებისთვის გადაცემას. პროცესი მიმდინარე წელსაც არ შეჩერებულა და პანდემიის მიუხედავად, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დახმარებით შესაძლებელი გახდა 13 ნეშტის გადმოსვენება“ - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

«Диалог и восстановление доверия между разделенными обществами являются ключевыми приоритетами политики примирения. Именно поэтому мы готовы расширять неформальный диалог и сотрудничество на основе общих интересов с абхазской и осетинской обществами, для обсуждения различных гуманитарных и правозащитных вопросов, с деполитизированными подходами и в интересах населения.
Хотя пандемия несколько помешала встречам по укреплению доверия, заслуживают внимания самые последние успешные примеры неформального общения с абхазской стороной и положительный опыт, полученный в результате сотрудничества в областях, представляющих общий интерес. Благодаря такому диалогу и конструктивному подходу более 1000 студентов, школьников и их семей были переведены из абхазского региона в сентябре для продолжения учебы на контролируемой территории.
Благодаря нейтральному по статусу механизму координации, созданному при нашей поддержке, в этом году абхазскому региону была предоставлена помощь на сумму до 4 миллионов лари.
С нашего согласия международные партнеры приступили к реализации 36 новых проектов по укреплению доверия.
С точки зрения восстановления доверия особое значение имеет поиск пропавших без вести и передача их останков семьям. Несмотря на пандемию, этот процесс не остановился и в этом году, с помощью Международного комитета Красного Креста удалось отыскать останки 13 человек.