თეა ახვლედიანი - „არაერთხელ განვაცხადეთ მზაობა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ხანძრის ლიკვიდაციაში დავეხმაროთ კონკრეტული გზებით, მათ შორის ვერტმფრენით“
8 იანვარი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ხელისუფლება მზადაა დახმარება გაუწიოს აფხაზეთის რეგიონში მცხოვრებ მოსახლეობას სტიქიასთან ბრძოლაში.
„პირველ რიგში, საქართველოს მთავრობის სახელით, მინდა გამოვთქვა წუხილი აფხაზეთის ოკუპირებულ რეგიონში ბოლო დღეებში გაჩენილი ხანძრების გამო, რომელმაც ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით სერიოზული ზიანი მიაყენა ადგილობრივ მოსახლეობას და გარემოს.
ოკუპირებულ აფხაზეთში ხანძრის კერების გაჩენისთანავე, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ საოკუპაციო რეჟიმს დაუყოვნებლივ ეცნობა ხელისუფლების სრული მზადყოფნის თაობაზე ჩავრთულიყავით და დავხმარებოდით ხანძრის კერების ლიკვიდაციაში.
5 იანვრის დილიდანვე რამდენჯერმე ავამოქმედეთ ცხელი ხაზი ოკუპირებული გალის რაიონში ხანძარსაწინააღმდეგო სამუშაოებში ჩართულობის მზადყოფნის დადასტურების მიზნით. ამასთან, ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიის სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის, გაგრაში, ანალოგიურად, არაერთხელ დავაფიქსირეთ მზადყოფნა, დავხმარებოდით ხანძრის ლიკვიდაციაში ვერტმფრენით ჩაქრობით, საჭიროების შემთხვევაში ხელშეწყობის მიზნით.
ამ ეტაპზე დეფაქტო ხელისუფლებასთან ჩვენს ხელთ არსებული ყველა არხისა და მექანიზმის გამოყენებით, ვიმყოფებით რეგულარულ და ინტენსიურ და კონკრეტული პასუხის მიღებისთანავე მზად ვართ ჩავერთოთ ამ პროცესში.
სამწუხაროდ, ჩვენ მიმდინარე ოკუპაციის რეჟიმში ვიმყოფებით და აქედან გამომდინარე, საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებას არ აქვს ეფექტური წვდომა ოკუპირებულ რეგიონებზე.
ჩვენ გვაქვს კომუნიკაცია უწყვეტ რეჟიმში დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან, კომუნიკაცია არის ორმხრივი, თუმცა ვერ გავასაჯაროვებთ ამ დიალოგის დეტალებს.
საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან რეგულარულად და ინტენსიურად მინდინარეობს ზრუნვა ჩვენს მოსახლეობაზე, არა მხოლოდ გამყოფი ხაზის მიღმა, არამედ გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობისთვის. ამ კუთხით ჩვენ ვახორციელებთ არაერთ პროგრამას და მექანიზმს, რაც შეეხება ჯანდაცვას, სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
ამასთან ერთად ინტენსიურად ვმუშაობთ ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან იმისთვის, რომ ადგილზე უზრუნველყოფილი იყოს ადამიანის უფლებების დაცვა და ჰუმანიტარული მდგომარეობის გამარტივება. ჩვენ კოვიდ პანდემიის პირობებშიც კი, განსაკუთრებით აფხაზურ საზოგადოებასთან ჩვენი არაფორმალური კომუნიკაციის გზით მიაღწიეთ პროგრესს და ამ კუთხით წარმატებული თანამშრომლობის მაგალითებიც დავაგროვეთ. შევძელით გადმოგვეყვანა 1000-ზე მეტი სტუდენტი, რომელმაც შეუფერხებლად განაგრძო განათლება კონტროლირებად ტერიტორიაზე. არ გაჩერებულა აფხაზეთის მოსახლეობისთვის რეფერალური ჯანდაცვის პროგრამით უზრუნველყოფა. ასევე, მნიშვნელოვანი დახმარება გავუწიეთ რეგიონს კოვიდ 19-თან დაკავშირებით. სამწუხაროდ, ცხინვალის საოკუპაციო რეჟიმის დესტრუქციული პოზიციიდან გამომდინარე, ამ ეტაპამდე ვერ ხერხდება ანალოგიური დახმარების გაწევა, მათ შორის ახალგორში მყოფი ჩვენი მოსახლეობისთვის, რაც სამწუხაროა“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Теа Ахвледиани - Мы неоднократно заявляли о своей готовности помочь в тушении пожаров на оккупированных территориях конкретными способами, в том числе с помощью вертолета
8 January 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани заявила, что правительство Грузии готово помочь проживающему в абхазском регионе населению в борьбе со стихией.
«Прежде всего, от имени правительства Грузии, я хотела бы выразить свою обеспокоенность пожарами в оккупированной Абхазии, которые, по нашей информации, нанесли серьезный ущерб местному населению и окружающей среде. Как только начались пожары, центральное правительство Грузии проинформировало оккупационный режим о готовности оказания помощи в ликвидации пожаров.
С утра 5 января мы несколько раз задействовали горячую линию, чтобы продемонстрировать нашу готовность к тушению пожаров в оккупированном Гальском районе. Также, мы неоднократно заявили о готовности оказать содействие в ликвидации пожаров в других точках оккупированной Абхазии, в том числе, с помощью вертолета.
На данном этапе мы, используя все существующие в нашем распоряжении механизмами, находимся в интенсивной и регулярной коммуникации с де-факто властями и при получении конкретного ответа, мы готовы подключиться к этому процессу.
К сожалению, мы находимся в условиях оккупации, и поэтому у центрального правительства Грузии нет эффективного доступа к оккупированным регионам.
У нас постоянная связь с де-факто властями, общение двустороннее, хотя мы не можем обнародовать детали этого диалога.
Правительство Грузии регулярно и интенсивно заботится о населении, проживающем вблизи и за пределами разделительной линии. В связи с этим мы реализуем ряд программ и механизмов, связанных со здравоохранением и улучшением социально-экономической ситуации.
Кроме того, мы интенсивно работаем с нашими международными партнерами, чтобы обеспечить защиту прав человека и облегчить гуманитарную ситуацию на местах. Даже в условиях пандемии, мы достигли определенного прогресса в неформальном общении с абхазским обществом. Мы смогли перевести более 1000 студентов, которые продолжили обучение на контролируемой территории. Не прекращается программа по оказанию медицинской помощи населению Абхазии. Мы также оказали региону значительную помощь в борьбе с COVID 19. К сожалению, мы не смогли оказать аналогичную помощь Цхинвальскому региону из-за деструктивного подхода оккупационного режима, что очень прискорбно», - заявила Теа Ахвледиани.