შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოში გაერო-ს მუდმივ კოორდინატორს, საბინ მახლს შეხვდა.
26 იანვარი 2021
შეხვედრაზე განხილულ იქნა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მძიმე ვითარება. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საოკუპაციო ხაზის ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად ახალგორის რაიონში ჰუმანიტარულ კრიზისზე, რომელსაც ადგილობრივი მცხოვრებლების ჯანმრთელობა და სიცოცხლე ეწირება, ასევე უკანონო დაკავებების პრაქტიკაზე. საუბარი შეეხო ოკუპირებული რეგიონების მოსახლეობისთვის კოვიდ-19 პანდემიის სავალალო შედეგებს და ამ კონტექსტში საქართველოსა და სართაშორისო ორგანიზაციების მიერ გაწეული ძალისხმევის მნიშვნელობას.
სახელმწიფო მინისტრმა მუდმივ კოორდინატორს ინფორმაცია მიაწოდა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისთვის“ განხორციელების თაობაზე.
თეა ახვლედიანმა უცხოელ დიპლომატს მადლობა გადაუხადა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში გაერო-ს მიერ შეტანილი წვლილისათვის, ასევე პანდემიის პერიოდში გაერო-ს სააგენტოების მიერ კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობისთვის აღმოჩენილი დახმარებისთვის.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась с постоянным координатором ООН в Грузии Сабин Махл.
Теа Ахвледиани рассказала о проблемах в процессе мирного урегулирования конфликта и подчеркнула, что усилия правительства Грузии по координации и эффективному осуществлению политики в отношении оккупированных территорий, а также продолжение эффективной поддержки международного сообщества имеют большое значение.
На встрече обсуждались тяжелая ситуация с безопасностью, правами человека и гуманитарная ситуация в оккупированных регионах Грузии. Особое внимание было уделено гуманитарному кризису в Ахалгорском районе, а также практике незаконных задержаний. Стороны обсудили и последствия пандемии для населения оккупированных регионов и усилия Грузии и международных организаций в этом направлении.
Государственный министр проинформировала постоянного координатора о реализации политики примирения и вовлеченности, включая мирную инициативу Грузии «Шаг к лучшему будущему».
Теа Ахвледиани поблагодарила иностранного дипломата за вклад ООН в процесс мирного урегулирования конфликта и укрепления доверия, а также за помощь, оказываемую агентствами ООН пострадавшему от конфликта населению во время пандемии.