შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში აშშ-ის საელჩოს წარმომადგენლებთან - პოლიტიკური და ეკონომიკური საკითხების მრჩეველთან მაიკლ ჰონიგსტეინთან და საგარეო ურთიერთობების პოლიტიკური განყოფილების უფროსთან ქეითი ნათთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
მხარეებმა იმსჯელეს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში თანამშრომლობის სამომავლო გეგმებზე. აღნიშნულ კონტექსტში, ხაზი გაესვა აშშ-ის როგორც საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორის როლის მნიშვნელობას. თავის მხრივ, აშშ-ის მხარემ კიდევ ერთხელ, ახალი ადმინისტრაციის პირობებში, დაადასტურა სრული, მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის, ისევე როგორც სამშვიდობო პოლიტიკის მიმართ.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა სამშვიდობო პოლიტიკის პროცესში არსებული აქტუალური საკითხები. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელებას, ოკუპირებულ რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობას, მათ შორის კოვიდ-19 პანდემიის შედეგების გათვალისწინებით, ნდობის აღდგენის პროცესის მიმდინარეობას და სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელებას.

Теа Ахвледиани встретилась с представителями посольства США в Грузии - советником по политическим и экономическим вопросам Майклом Хонигстейном и руководителем политического отдела по внешним связям Кэти Нэт
29 January 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела рабочую встречу с представителями посольства США в Грузии - советником по политическим и экономическим вопросам Майклом Хонигстейном и руководителем политического отдела по внешним связям Кэти Нэт.
Стороны обсудили дальнейшее сотрудничество в процессе мирного урегулирования конфликта. В этом контексте была подчеркнута роль США как стратегического партнера Грузии. Американская сторона подтвердила свою полную и твердую поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международнопризнанных границ, а также ее мирной политики.
На встрече обсуждались актуальные вопросы мирного процесса. Особое внимание было уделено реализации политики примирения и вовлеченности, тяжелой гуманитарной ситуации и ситуации с правами человека на оккупированных территориях, процессу укрепления доверия и реализации Мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему».