თეა ახვლედიანმა სამხრეთ კავკასიაში ეუთო-ს შვედეთის თავმჯდომარეობის სპეციალურ წარმომადგენელთან, ჟენევის მოლაპარაკებების ახალდანიშნულ თანათავმჯდომარესთან, ანიკა სოდერთან დისტანციური შეხვედრა გამართა.
2 თებერვალი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამხრეთ კავკასიაში ეუთო-ს შვედეთის თავმჯდომარეობის სპეციალურ წარმომადგენელთან, ჟენევის მოლაპარაკებების ახალდანიშნულ თანათავმჯდომარესთან, ანიკა სოდერთან დისტანციური შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობა. მისი მხრიდან განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საოკუპაციო ხაზის ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად ახალგორის რაიონში შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისზე, რომელსაც უკვე 16 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა. თეა ახვლედიანმა კვლავ მთელი სიმწვავით დააყენა უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების, მათ შორის, ზაზა გახელაძის, გენადი ბესტაევისა და ირაკლი ბებუას დაუყოვნებელი გათავისუფლების საკითხი. აღნიშნულ კონტექსტში, ხაზი გაესვა საერთაშორისო პარტნიორებისა და ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეების აქტიური ჩართულობისა და რუსეთზე ზეწოლის გაგრძელების აუცილებლობას.
მხარეებმა ისაუბრეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მნიშვნელობაზე და აღნიშნეს დღის წესრიგით გათვალისწინებულ თემებზე, მათ შორის წმინდა ჰუმანიტარულ საკითხებზე პროგრესის საჭიროება. ამასთან, გამოითქვა გალის ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმის უპირობო აღდგენისა და ერგნეთის მექანიზმის შეუფერხებელი ფუნქციონირების იმედი, რაც ხელ შეუწყობს ადგილზე სტაბილურობისა და უსაფრთხოების შენარჩუნებას.
შეხვედრის მნიშვნელოვანი ნაწილი დაეთმო საქართველოს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკას და სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელებას. სახელმწიფო მინისტრმა ახალდანიშნულ თავმჯდომარეს მიაწოდა დეტალური ინფორმაცია ამ კუთხით უკვე გადადგმული და დაგეგმილი ნაბიჯების შესახებ.

Теа Ахвледиани провела онлайн встречу со спецпредставителем Шведского председательства ОБСЕ на Южном Кавказе, сопредседателем женевских дискуссии Аникой Седер
2 February 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела удаленную встречу со спецпредставителем Шведского председательства ОБСЕ на Южном Кавказе, недавно назначенным сопредседателем Женевских дискуссий Аникой Седер.
Теа Ахвледиани рассмотрела сложную гуманитарную и правовую ситуацию в оккупированных регионах Грузии. Особое внимание было уделено гуманитарному кризису в Ахалгорском районе, в результате которого уже погибли 16 человек. Госминистр вновь подняла вопрос о немедленном освобождении незаконно задержанных граждан Грузии, в том числе Зазы Гахеладзе, Геннадия Бестаева и Ираклия Бебуа. В этом контексте была подчеркнута необходимость активного участия международных партнеров и сопредседателей Женевских дискуссий.
Стороны обсудили важность Женевских переговоров, отметили необходимость продвижения по темам повестки дня. В то же время была выражена надежда на безоговорочное восстановление Гальского механизма предотвращения и реагирования на инциденты и бесперебойное функционирование Эргнетского механизма, что будет способствовать поддержанию стабильности и безопасности на местах.
Важная часть встречи была посвящена политике примирения и вовлеченности, а также реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему». Государственный министр предоставила новому председателю подробную информацию о предпринятых и запланированных шагах в этом направлении.
Со своей стороны, Аника Седер высоко оценила усилия правительства Грузии в мирном процессе и пообещал полную поддержку грузинской стороне.