შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში უნგრეთის ელჩთან, ვიქტორია ჰორვატთან შეხვედრა გამართა.
5 თებერვალი 2021
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა უნგრელ დიპლომატს გააცნო აპარატის საქმიანობის პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და არსებული გამოწვევები, როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობაზე, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვაზე, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის პროცესზე და უკანონო დაკავებებზე.
თეა ახვლედიანმა დაგმო ცხინვალში საოკუპაციო რეჟიმის მიერ საქართველოს მოქალაქის, ზაზა გახელაძისთვის 12 წლით და 6 თვით პატიმრობის მისჯის უკანონო გადაწყვეტილება და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან სათანადოდ მკაფიო რეაგირების აუცილებლობას, როგორც ზაზა გახელაძის, ასევე უკანონო პატიმრობაში მყოფი ყველა მოქალაქის დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
თავის მხრივ, უნგრეთის ელჩმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან თანამშრომლობის სრული მზაობა და მხარდაჭერა გამოთქვა, როგორც სამშვიდობო, ისე სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში. მხარეები შემდგომ მჭიდრო თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Tea Akhvlediani met with the Ambassador of Hungary to Georgia Victoria Horvath
5 February 2021
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Tea Akhvlediani met with the Ambassador of Hungary to Georgia Victoria Horvath.
At the meeting, the State Minister briefed the Hungarian diplomat on the priorities of the Office, the results achieved and the current challenges in the implementation of the policy of reconciliation and involvement, as well as civic equality and integration.
Particular attention was paid to the dire humanitarian and human rights situation in the occupied regions of Georgia, including restrictions on free movement, illegal erection of barbed wire and other artificial barriers along the occupation line, and illegal arrests.
Tea Akhvlediani condemned the illegal decision of the occupation regime in Tskhinvali to sentence Zaza Gakheladze, a Georgian citizen, to 12 years and 6 months in prison, and stressed the need for a clear response from international partners to ensure the release of all citizens detained illegally.
The Hungarian Ambassador expressed her full readiness and support for cooperation with the Office of the State Minister in the implementation of both peacekeeping and civil integration policies. The parties agreed on closer cooperation.