შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გამართა შეხვედრა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის ხელმძღვანელთან პიტერ ვიბლერთან
11 თებერვალი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გამართა შეხვედრა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის ხელმძღვანელთან პიტერ ვიბლერთან.
სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მიერ კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობისა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების მხარდაჭერის მნიშვნელობა და ამ კონტექსტში მადლიერება გამოხატა პანდემიის დროს სააგენტოს მიერ საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის, ისევე როგორც ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის გაწეული დახმარებისთვის. ამასთან, თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა ორგანიზაციის მნიშვნელოვან როლს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში, ასევე დეზინფორმაციასთან და პროპაგანდასთან ბრძოლის მიმართულებით.
შეხვედრაზე მხარეებმა მიმოიხილეს აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები, მათ შორის განვითარებისა და თანამშრომლობის ახალი სტრატეგიით გათვალისწინებული პრიორიტეტები. საუბარი შეეხო ორმხრივი ურთიერთობების შემდგომი გაღრმავების პერსპექტივებს და სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებს როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში.
ამასთან, თეა ახვლედიანი შეეხო ორივე მიმართულებით მიღწეულ შედეგებსა და არსებულ გამოწვევებს. საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში შექმნილ მძიმე ვითარებაზე საუბრისას, სახელმწიფო მინისტრმა განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთა საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებზე და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, ყველა უკანონოდ დაკავებული პირის უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
თეა ახვლედიანმა კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნა შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორის, ამერიკის შეერთებული შტატების მტკიცე მხარდაჭერისა და ჩართულობის გაგრძელების მნიშვნელობას.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Tea Akhvlediani met with the Head of the USAID/Georgia Peter Wiebler
11 February 2021
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality met with the Head of the United States Agency for International Development (USAID/Georgia) Peter Wiebler.
Tea Akhvlediani noted the importance of the USAID’s support for conflict-affected populations and ethnic minorities, and expressed appreciation for the Agency’s assistance to the population living in Abkhazia and Tskhinvali during the pandemic, as well as for ethnic minorities. At the same time, the State Minister stressed the important role of the organization in the process of peaceful settlement of the conflict and the confidence building, as well as in the fight against misinformation and propaganda.
During the meeting, the parties reviewed the current and planned projects of the USAID, including the priorities set out in the new strategy for development and cooperation. Talks focused on the prospects for further deepening of bilateral relations and plans for future cooperation in the process of implementation of the policy of reconciliation and inclusion, as well as civic equality and integration.
Tea Akhvlediani touched upon the results achieved in both directions and the existing challenges. Speaking about the difficult situation in the occupied regions of Georgia, the State Minister paid special attention to the facts of illegal detention of Georgian citizens and stressed the need for continued efforts by international partners to ensure the unconditional and immediate release of all illegally detained persons.