სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლია გიგაური, მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ წერეთელს ეწვია
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საბჭოთა ოკუპაციის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლია გიგაური, მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ წერეთელს ეწვია.
ვიზიტის ფარგლებში, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, სოფელ წერეთლის საჯარო სკოლაში, დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეებისთვის, სპეციალური ღონისძიება გაიმართა. აღსანიშნავია, რომ შეხვედრაში როგორც ეთნიკურად ქართველი, ასევე სომეხი და აზერბაიჯანელი მოსწავლეები მონაწილეობდნენ.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლია გიგაურმა საბჭოთა ოკუპაციისა და ზუსტად 100 წლის წინ განვითარებული მოვლენების შესახებ ისაუბრა. მან ასევე ხაზი გაუსვა, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ გატარებული პოლიტიკის ფარგლებში, ეთნიკურ უმცირესობათათვის ინფორმირებულობისა და ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობას, რაც სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის ეფექტიან განხორციელებას ისახავს მიზნად.
„სახელმწიფო მინისტრი აპარატი აგრძელებს ცნობიერების ამღლებისა და საინფორმაციო კამპანიებს ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში. დღეს, 25 თებერვალს. რა თქმა უნდა, ჩვენი შეხვედრა, მიეძღვნა საბჭოთა ოკუპაციის 100 წლისთავს და ეს შეხვედრა ჩატარდა წერეთლის საჯარო სკოლაში, სადაც ეთნიკურად მრავალფეროვანი საზოგადოება იყო წარმოდგენილი სკოლის მოსწავლეების სახით. ჩვენვისაუბრეთ ამ დღის მნიშვნელობაზე. მნიშვნელოვანია, რომ ახალგაზრდებმა იცოდნენ ისტორია, რათა სწორად განჭვრიტონ შემდგომში მომავალი, გააანალიზონ პროცესები და სწორად დაგეგმონ თითოეული ნაბიჯი. ამავდროულად, დიდი მნიშვნელობა ენიჭება, რომ თითოეულმა მათგანმა თავისი თავი დაინახოს მომავლის მშენებლობაში, მიუხედავად საკუთარი ეთნიკური წარმომავლობისა,“- განაცხადა ლია გიგაურმა.
შეხვედრის ფარგლებში ასევე გაიმართა ლექცია სახელწოდებით: „თაობები ოკუპაციის წინააღმდეგ“, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მოწვევით, რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა და ისტორიკოსმა ჯაბა სამუშიამ წაიკითხა. მან ახალგაზრდებს 1921 წელს განვითარებული ისტორიული მოვლენების შესახებ დეტალური და სრულყოფილი ინფორმაცია მიაწვდა.
თავის მხრივ, სკოლის მოსწავლეებმა წარმოადგინეს პერფორმანსი, რომელიც საბჭოთა ოკუპაცის 100 წლისთავს ეხმიანებოდა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ სოფელ წერეთლის საჯარო სკოლის ბიბლიოთეკას საჩუქრად გადასცა წიგნები საქართველოს ისტორიის შესახებ.
ჩატარებულ ღონისძიებას ქვემო ქართლის რწმუნებული შოთა რეხვიაშვილი და ადგილობრივი თვითმმართველობის სხვა წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.

Первый заместитель госминистра Лия Гигаури посетила село Церетели Марнеульского муниципалитета
В рамках недели, посвященной 100-летию со дня советской оккупации Демократической Республики Грузия, первый заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури посетила село Церетели Марнеульского муниципалитета.
В рамках визита было проведено специальное мероприятие для выпускников средней школы села Церетели, организованное Аппаратом госминистра. Во встрече приняли участие как этнически грузинские, так и армянские и азербайджанские школьники. Лия Гигаури рассказала о советской оккупации и событиях, произошедших 100 лет назад. Она также подчеркнул важность повышения осведомленности среди этнических меньшинств, что является целью политики, проводимой Аппаратом государственного министра.
«Аппарат государственного министра продолжает информационные кампании в регионах, где проживают этнические меньшинства. Сегодня, 25 февраля, наша встреча, конечно же, была посвящена 100-летию со дня советской оккупации, и эта встреча проходила в Церетельской государственной школе. Мы говорили о важности этого дня. Молодым людям важно знать историю, чтобы правильно анализировать процессы и правильно планировать каждый шаг. При этом важно, чтобы каждый из них увидел себя в строительстве будущего, независимо от своего этнического происхождения», - заявила Лия Гигаури.
Во время встречи также была прочитана лекция «Поколения против оккупации», которую по приглашению Аппарата госминистра прочитал историк, генеральный директор Национального научного фонда имени Шота Руставели Джаба Самушия. Он предоставил молодежи подробную и полную информацию об исторических событиях 1921 года.
В свою очередь школьники представили постановку, посвященную 100-летию со дня советской оккупации.
Первый заместитель госминистра подарила библиотеке Церетельской средней школы книги по истории Грузии.
На мероприятии также присутствовали губернатор Квемо Картли Шота Рехвиашвили и другие представители местного самоуправления.