შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსა და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პროექტი წარუდგინა.
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გახსნა. შეხვედრის მონაწილეებს ასევე მიესალმა აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს „დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და მმართველობის“ ოფისის ხელმძღვანელი ადამ შმიდტი.
თეა ახვლედიანმა ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ხედვაზე, მიზნებსა და ამოცანებზე. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა აღნიშნული პოლიტიკის ფარგლებში მიღწეულ შედეგებს, არსებულ გამოწვევებს, ისაუბრა სამომავლო გეგმებზე. სხდომის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლია გიგაურმა წარმოადგინა „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წწ. სამოქმედო გეგმის განხორციელების შეფასების“ შედეგები. ასევე, მონაწილეებს დეტალურად გააცნო „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2026წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის“ პროექტი.
შეხვედრის ფარგლებში გაიმართა დისკუსია, სადაც მონაწილეებმა გამოთქვეს მოსაზრებები სტრატეგიის პროექტთან დაკავშირებით. სახელმწიფო მინისტრმა უპასუხა ყველა დასმულ შეკითხვას.
„სახელმწიფო მინისტრის აპარატი შესაბამისს დარგობრივ სამინისტროებთან მჭიდრო თანამშრომლობით და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან აქტიური ჩართულობით ხელმძღვანელობს 2021-2026წწ. სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის შემუშავების პროცესს, რომელიც დასკვნით ეტაპზეა. გასულ კვირას ჩვენ აღნიშნული სტრატეგიული დოკუმენტის საბოლოო პროექტი შევაჯერეთ სამთავრობო დონეზე უწყებათაშორისი სამთავრობო კომისიის ფარგლებში, დღეს კი, ჩვენ სტრატეგიის საბოლოო შეჯერებული ვერსია წარვუდგინეთ სახალხო დამცველთან არსებულ ეთნიკური უმცირესობების საბჭოს წევრებს, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს. ამ პროცესში ძალიან მნიშვნელოვანია საზოგადოების ფართო ჩართულობა, რომელსაც ვუზრუნველყოფთ აქტიური კონსულტაციებისა და შეხვედრების გზით. ასევე ვგეგმავთ სტრატეგიის პროექტის განხილვას საქართველოს პარლამენტში, ასევე ვეწვევით ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებს და რაც მთავარია სტრატეგიის პროექტი სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდება, რომელზეც თითოეულ მოქალაქეს შეეძლება თავისი მოსაზრების დაფიქსირება. ამ ღია და ინკლუზიური საჯარო განხილვების პროცესის დასრულების შემდეგ, უახლოეს მომავალში, ბუნებრივია, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სტრატეგიის პროექტი, მისი დასრულებული ვერსია, დასამტკიცებლად წარედგინება საქართველოს მთავრობას“, - განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
ღონისძიება აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ (PITA) მხარდაჭერით გაიმართა.

Аппарат госминистра представил проект Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции представителям Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии и другим НПО
11 March 2021
Аппарат госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия представил проект Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции представителям Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии и другим неправительственным организациям.
Встречу открыла госминистр Теа Ахвледиани. С приветственным словом также выступил руководитель Программы демократии, прав человека и управления Агентства США по международному развитию (USAID) Адам Шмидт.
Теа Ахвледиани рассказала о целях и задачах политики гражданского равноправия и интеграции. Она  подчеркнула результаты, достигнутые в рамках этой политики, существующие вызовы и рассказал о планах на будущее. В ходе заседания заместитель госминистра Лия Гигаури представила отчет о реализации Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2015-2020 годы. Также участникам был представлен проект «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2026 годы».
В ходе встречи состоялась дискуссия, участники которой высказали свое мнение о проекте стратегии. Госминистр ответила на заданные вопросы.
«Аппарат госминистра в тесном сотрудничестве с соответствующими министерствами и при активном участии НПО возглавляет процесс разработки госстратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2026 годы, который находится на завершающей стадии. На прошлой неделе, на заседании Межведомственной правительственной комиссии был одобрен окончательный вариант проекта этого стратегического документа, а сегодня он был представлен представителям Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии, а также представителям неправительственных и международных организаций. В этом процессе очень важно активное участие гражданского общества, которое мы обеспечиваем посредством активных консультаций и встреч. Мы также планируем обсудить проект стратегии в Парламенте Грузии, а также посетить регионы, населенные этническими меньшинствами, и самое главное, проект стратегии будет опубликован на официальном сайте Аппарата госминистра, где каждый гражданин сможет высказать свое мнение. После завершения этих открытых обсуждений, проект Стратегии, ее окончательный вариант, будет представлен на утверждение Правительству Грузии», - заявила Теа Ахвледиани.
Мероприятие прошло при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и Ассоциации ООН в Грузии (UNAG), в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).