შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციასთან არსებულ საზოგადოებრივ-საკონსულტაციო საბჭოს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პროექტი წარუდგინა.
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლია გიგაურმა და ქვემო ქართლის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულმა შოთა რეხვიაშვილმა გახსნეს. ლია გიგაურმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის მნიშვნელობაზე და ხედვაზე ისაუბრა და „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წწ. სამოქმედო გეგმის განხორციელების შეფასების“ შედეგები წარმოადგინა. ასევე, მონაწილეებს „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის“ პროექტი დეტალურად გააცნო.
შეხვედრაში ქვემო ქართლის რეგიონის არასამთავრობო ორგანიზაციები, მედიისა და ადგილობრივი თვითმმართველობების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
„სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა დაასრულა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პროექტზე მუშაობა. დღეს უკვე შეჯერებული ვერსია წარვუდგინეთ ჩვენ სამოქალაქო საზოგადოებას რუსთავში, სადაც შეხვედრაზე გვესწრებოდნენ ქვემო ქართლის არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები. ვიმსჯელეთ იმ საკითხებზე, რომლებიც პრიორიტეტული იქნება ახალი სტრატეგიის ფარგლებში. სტრატეგია განისაზღვრა 10 წლის ვადით, შესაბამისად ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს მისი განხორციელების პროცესში როგორც ადგილობრივი ხელისუფლების ჩართულობას, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების აქტიურობას, რათა სრულფასოვნად იყოს მიღწეული ის საერთო მიზანი, რომელიც ერთობლივად დავისახეთ - ეს გახლავთ ჩვენი ქვეყნის მრავალეთნიკური საზოგადოების ურთიერთინტეგრაცია და სამოქალაქო თანასწორობის მიღწევა. ძალიან მნიშვნელოვანი იყო ის საკითხები, რომლებიც არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა წამოჭრეს შეხვედრის ფარგლებში. სტრატეგიის პროექტის საზოგადოებრივი განხილვის პროცესი, სადაც წარმომადგენლები სხვადასხვა ორგანიზაციებიდან საკუთარი პერსპექტივიდან აფასებენ სტრატეგიის დოკუმენტს და გვიზიარებენ შეხედულებებსა და მოსაზრებებს, ძალიან მნიშვნელოვანია სტრატეგიის ეფექტიანად განხორციელებისათვის“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
„სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის“ პროექტი აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ (PITA) მხარდაჭერით მომზადდა

Аппарат госминистра представил проект Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на заседании Общественно-консультативного совета, созданного при Администрации губернатора Квемо Картли
18 March 2021
Аппарат госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия представил проект Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на заседании Общественно-консультативного совета, созданного при Администрации губернатора Квемо Картли.
Встречу открыли первый заместитель госминистра Лия Гигаури и губернатор Квемо Картли Шота Рехвиашвили. Лия Гигаури рассказала о важности государственной политики в области гражданского равноправия и интеграции и представила отчет о реализации Госстратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2015-2020 годы. Участникам был представлен и проект «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы».
Во встрече приняли участие общественные организации из региона Квемо Картли, представители СМИ и местного самоуправления.
«Аппарат госминистра завершил работу над проектом Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции. Сегодня мы представили окончательную версию гражданскому обществу в Рустави, где на встрече присутствовали представители общественных организаций и муниципалитетов Квемо Картли. Обсудили вопросы, которые будут приоритетными в рамках новой стратегии. Стратегия была определена на период в 10 лет, поэтому участие местных органов власти и гражданского общества в процессе реализации имеет большое значение для полного достижения общей цели, которую мы вместе поставили - это взаимная интеграция многонационального общества нашей страны и достижение гражданского равноправия. Очень важны были вопросы, поднятые представителями НПО во время встречи. Также, очень важен процесс общественного обсуждения проекта стратегии, когда представители различных организаций оценивают документ со своей точки зрения и делятся своими взглядами и мнениями», - заявила Лия Гигаури.