შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოს აზერბაიჯანელ თანამოქალაქეებს ნოვრუზ ბაირამი მარნეულიდან მიულოცა
20 მარტი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოს აზერბაიჯანელ თანამოქალაქეებს ნოვრუზ ბაირამი მარნეულიდან მიულოცა.
სახელმწიფო მინისტრი მარნეულის მეორე საჯარო სკოლას ეწვია, სადაც სკოლის ახალგაზრდული თვითმმართველობა საზეიმო ღონისძიებას ატარებდა. ღონისძიების ფარგლებში წარმოდგენილი იყო მხატვრული ნამუშევრების გამოფენა ნოვრუზის თემაზე, რომლის მონაწილეებსაც სახელმწიფო მინისტრმა სიმბოლური საჩუქრები გადასცა. შესრულდა ქართული და აზერბაიჯანული ხალხური ტრადიციული მუსიკალური და ქორეოგრაფიული ნომრები, რომლებიც მიეძღვნა ნოვრუზის დღესასწაულის საზეიმო აღნიშვნას.
თეა ახვლედიანმა მოსწავლეებს, პედაგოგებსა და სკოლის ხელმძღვანელობას მიულოცა ნოვრუზ ბაირამი, მადლობა გადაუხადა ღონისძიების ორგანიზებისთვის და წარმატებები უსურვა. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ქვეყნის კულტურული მრავალფეროვნების შენარჩუნებისა და კულტურათაშორისი ურთიერთობების განმტკიცების მნიშვნელობას, ასევე ახალგაზრდების როლს და მათ აქტიურ ჩართულობას სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პროცესში.
„ჩემთვის სასიხარულო და ნამდვილად დიდი პატივია დღეს, პირველად, სახელმწიფო მინისტრის რანგში მივმართო ჩვენს ძვირფას, ეთნიკურად აზერბაიჯანელ მოქალაქეებს და მივულოცო მათ ნოვრუზის დღესასწაული, რომელიც სიცოცხლის განახლების, გაზაფხულის შემოსვლის, ბუნების გამოღვიძების ზეიმია და წარმოადგენს მომავლისადმი ოპტიმისტური რწმენის და სოლიდარობის სიმბოლოს. საქართველოს ეთნიკური და კულტურული მრავალფეროვნება ჩვენი ქვეყნის სიმდიდრეა და სიძლიერის წყაროს წარმოადგენს. ჩვენს ქვეყანაში მცხოვრები ეთნოსების კულტურა და ტრადიციები საქართველოს საერთო კულტურის შემადგენელი მნიშვნელოვანი ნაწილია, რომლის დაცვა, წარმოჩენა, ეთნიკური უმცირესობების კულტურული თვითმყოფადობის შენარჩუნება და მხარდაჭერა ნამდვილად წარმოადგენს სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით სახელმწიფოს ხედვის და პოლიტიკის ერთ-ერთ უმთავრეს ქვაკუთხედს. კიდევ ერთხელ ვულოცავ ჩვენს ძვირფას აზერბაიჯანელ თანამოქალაქეებს, მათ ოჯახებს და ვუსურვებ კეთილდღეობას, ჯანმრთელობას, სიხარულსა და ბედნიერებას“ - განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
21 მარტს ნოვრუზის დღესასწაული აღინიშნება. იგი გაზაფხულის შემოსვლის, ბუნების გაღვიძების, სიცოცხლის განახლების მომასწავებელია. 2009 წლის 28 სექტემბერს იუნესკოს სამიტზე ნოვრუზი ოფიციალურად იქნა შეტანილი კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის სიაში, ხოლო 2010 წელს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ ნოვრუზი საერთაშორისო დღედ გამოაცხადა.

Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия поздравила граждан Грузии-этнических азербайджанцев с праздником Новруз Байрам из Марнеули.
Теа Ахвледиани посетила вторую среднюю школу Марнеули, где школьное молодежное самоуправление представило выставку произведений искусства на тему Навруз Байрама, участникам которой Госминистр вручила символические подарки. Были исполнены грузинские и азербайджанские народные музыкальные и хореографические номера.
Теа Ахвледиани поздравила учеников, учителей и администрацию школы с Новруз Байрамом, поблагодарила за организацию мероприятия и пожелала успехов. Она подчеркнула важность сохранения культурного разнообразия страны и укрепления межкультурных отношений, а также роль молодых людей в процессе гражданского равноправия и интеграции.
«Для меня большая честь сегодня, впервые в ранге госминистра, обратиться к гражданам Грузии-этническим азербайджанцам и поздравить их с праздником Новруз Байрам, который является праздником обновления жизни, прихода весны и пробуждения природы. Этническое и культурное разнообразие Грузии - это богатство нашей страны и источник силы. Культура и традиции этносов являются важной частью общей культуры Грузии. Защита, сохранение и поддержка культурной самобытности этнических меньшинств действительно является одним из основных краеугольных камней государственного видения и политики гражданской интеграции. Еще раз поздравляю наших дорогих граждан Грузии-этнических азербайджанцев, их семьи и желаю им благополучия, здоровья, радости и счастья», - заявила Теа Ахвледиани.
Праздник Новруз Байрам отмечается 21 марта. Он олицетворяет приход весны, пробуждение природы и обновление жизни. 28 сентября 2009 года на саммите ЮНЕСКО Навруз был официально включен в список нематериального культурного наследия человечества, а в 2010 году Генеральная Ассамблея ООН провозгласила Новруз Международным днем.