თეა ახვლედიანი: 25 წლის განმავლობაში პირველად შევქმენით უნიკალური შესაძლებლობა ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ადამიანებისთვის
23 მარტი 2021
თეა ახვლედიანი: 25 წლის განმავლობაში პირველად შევქმენით უნიკალური შესაძლებლობა ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ადამიანებისთვის, სტატუს-ნეიტრალური რეგისტრაციის საფუძველზე, ჩაერთონ ეკონომიკურ ურთიერთობებში გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს
„მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ ჩვენი შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკა არის ცალსახად ადამიანზე ორიენტირებული. ჩვენი ამოცანაა, რომ კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე, ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობა სარგებლობდეს იმავე შესაძლებლობებით, პროგრამებითა და სერვისებით, რაც ხელმისაწვდომია დანარჩენ საქართველოში მცხოვრები პირებისთვის. შესაბამისად, მათზე ზრუნვა და უკეთესი მომავლის პერსპექტივის შექმნა ჩვენი საქმიანობის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. ჩვენი ამოცანა ასევე არის ომით ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის გაუცხოების დაძლევა, ადამიანებს შორის ურთიერთობის გაღრმავება და ნდობის მშენებლობა, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია ყოფით დონეზე კონფლიქტის მოგვარებისთვის.
დასახული ამოცანების მისაღწევად, სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებებთან და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით, ჩვენ ვდგამთ თანმიმდევრულ და დინამიურ ნაბიჯებს, ვგეგმავთ და ვახორციელებთ ისეთ პროგრამებს, რაც შეძლებისდაგვარად მოიცავს საზოგადოებრივი ცხოვრების ფაქტიურად ყველა სფეროს - ჯანდაცვას, განათლებას, სოფლის მეურნეობას და სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას. მიმდინარე ოკუპაციის და გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვების პირობებში, ასევე ადგილზე განხორციელებული პოლიტიკის გათვალისწინებით, ჩვენ გვიწევს ვიყოთ კრეატიულები, გამოვნახოთ სტატუს-ნეიტრალური გზები და შევქმნათ უნიკალური ინსტრუმენტები იმისთვის, რომ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრებ მოსახლეობას გავუხსნათ სხვადასხვა შესაძლებლობებით სარგებლობის გზები.
სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ სწორედ ამგვარი მიდგომის შედეგია. 2018 წელს საქართველოს პარლამენტმა სამი მოსმენით მიიღო ინიციატივის თანმდევი საკანონმდებლო პაკეტი, რომელიც მოიცავდა სამ მიმართულებას: 1. ვაჭრობის წახალისება გამყოფი ხაზების გასწვრივ; 2. განათლების შესაძლებლობების განვითარება ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის; და 3. სხვადასხვა სახელმწიფო სერვისებზე წვდომის გამარტივება.
2019 წელს დასრულდა ინიციატივის ამოქმედებისათვის აუცილებელი სამართლებრივი პროცესი, რომელიც გულისხმობდა სხვადასხვა კანონქვემდებარე აქტების სრულ შესაბამისობაში მოყვანას პარლამენტის მიერ მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებებთან. შედეგად, ცვლილება განხორციელდა 8 სამართლებრივ აქტში და მიღებული იქნა 5 სრულიად ახალი აქტი, რომლებიც ეხებოდა ინიციატივით გათვალისწინებული სტატუს-ნეიტრალური ინსტრუმენტების დანერგვას და ამოქმედებას.
აღსანიშნავია, რომ სამართლებრივი პროცესი, რომელიც საქართველოს პარლამენტის და სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებების აქტიური მუშაობით განხორციელდა, ქმნის სამართლებრივ ჩარჩოს ვაჭრობისა და განათლების მიმართულებით ახალი შესაძლებლობების გამოყენებისთვის. თუმცა, იმავდროულად, ამ სიკეთეებით სარგებლობისთვის არანაკლებ მნიშვნელოვანია კონკრეტული მექანიზმების შექმნა და ეფექტიანი ფუნქციონირება. სწორედ ამიტომ, 2019 წლიდან მოყოლებული შეიქმნა და ამოქმედდა ინიციატივით გათვალისწინებული სხვადასხვა ფინანსური და საგანმანათლებლო ინსტრუმენტი.
პანდემიის მიუხედავად, ჩვენ მოვახერხეთ სამშვიდობო ინიციატივის უნიკალური ფინანსური მექანიზმის „მშვიდობის ფონდი უკეთესი მომავლისთვის“ ამოქმედება. ეს არის არასამეწარმეო იურიდიული პირი, რომლის ერთადერთი მიზანია მოემსახუროს ინიციატივის მიზნებს და გააუმჯობესოს ოკუპირებული რეგიონების ორივე მხარეს მცხოვრები ადამიანების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა. ამ გზით ფონდი ხელს უწყობს ადამიანებს შორის ეკონომიკურ, საერთო ინტერესებზე დაფუძნებულ თანამშრომლობას. ფონდმა უკვე ჩაატარა პირველი საგრანტო კონკურსი და ამჟამად მიმდინარეობს გამოვლენილი 14 წარმატებული პროექტის დაფინანსება. აღნიშნული პროექტები მოიცავს სოფლის მეურნეობის სხვადასხვა მიმართულებას, ასევე წარმოებას და პროდუქციის გადამუშავებას, რაც თავის მხრივ ნათლად ავლენს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ საჭიროებებს და მოსახლეობის ინტერესს. ჩვენ მიერ საერთაშორისო დონორებთან გამართული კონსულტაციების შედეგად, ფონდის საქმიანობაში კონტრიბუციის მზადყოფნა უკვე გამოხატეს გერმანიამ და შვეიცარიამ, თუმცა არიან რიგი სხვა დონორები, რომლებიც ასევე აპირებენ ფინანსური დახმარების გაწევას. საჯარო ფორმატი არ მაძლევს საშუალებას ღიად ვისაუბრო მათ შესახებ.
მნიშვნელოვანია, რომ 25 წლის განმავლობაში ჩვენ პირველად შევქმენით უნიკალური შესაძლებლობა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები ადამიანებისთვის, სტატუს-ნეიტრალური რეგისტრაციის საფუძველზე, ჩაერთონ ეკონომიკურ ურთიერთობებში გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს, გადმოიტანონ პროდუქცია საქართველოს ბაზარზე გასაყიდად და ისარგებლონ თავისუფალი ვაჭრობის იმ მექანიზმებით, რომელიც საქართველოს გააჩნია სხვადასხვა ქვეყნებთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებების საფუძველზე. ეს არის კონკრეტული სამართლებრივი და ინსტიტუციური ჩარჩო, რომელსაც პოლიტიკური ნების გამოვლენის და ხელსაყრელი გარემოს შექმნის პირობებში გააჩნია უდიდესი პოტენციალი გააუმჯობესოს ადგილობრივი მოსახლეობის მდგომარეობა და გაუხსნას უკეთესი მომავლის პერსპექტივა. ჩვენ ვხედავთ რაოდენ დიდია ადამიანების ინტერესი და სურვილი ჩაერთონ ბიზნეს საქმიანობაში, რასაც რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვნად აფერხებს მიმდინარე ოკუპაცია, დაკეტილი ე.წ. გადასასვლელი პუნქტები და რუსეთის მიზანმიმართული იზოლაციონისტური პოლიტიკა, რომლის მიზანია ადამიანების დაშორიშორება და მათ შორის ხელოვნური ბარიერების აღმართვა.“

Теа Ахвледиани: Впервые за 25 лет мы создали уникальную возможность для людей, живущих в оккупированных регионах
23 March 2021
«Я хотела бы подчеркнуть, что наша политика примирения и вовлеченности исключительно ориентирована на человека. Наша цель – до полного разрешения конфликта дать людям, живущим в оккупированных регионах, доступ к тем же возможностям, программам и услугам, которые доступны для остальной части Грузии. Поэтому забота о них и создание лучших перспектив на будущее - один из наших главных приоритетов. Наша задача также состоит в том, чтобы преодолеть дистанцию ​​между обществами, искусственно разделенными войной, углубить отношения между людьми и построить доверительные отношения, что чрезвычайно важно для повседневного разрешения конфликтов.
Для достижения поставленных целей в сотрудничестве с различными госструктурами и международными партнерами мы предпринимаем последовательные и динамичные шаги, планируем и реализуем программы, которые охватывают практически все области общественной жизни - здравоохранение, образование, сельское хозяйство и социально-экономическое развитие. Учитывая нынешнюю оккупацию и ограничения на передвижение, а также политику, проводимую на местах, мы вынуждены находить нестандартные, нейтральные по статусу пути, чтобы дать доступ живущему в Абхазии и Цхинвали населению к различным возможностям.
Результатом такого подхода является мирная инициатива Грузии «Шаг к лучшему будущему». В 2018 году Парламент принял сопроводительный законодательный пакет инициативы, который включал три направления: 1. Поощрение торговли вдоль разделительных линий; 2. Развитие возможностей получения образования для населения, проживающего в оккупированных регионах; 3. Облегчение доступа к различным государственным услугам.
В 2019 году был завершен необходимый юридический процесс для реализации инициативы, который включал приведение различных подзаконных актов в полное соответствие с законодательными изменениями, принятыми парламентом. В результате были внесены поправки в 8 законодательных актов и принято 5 совершенно новых актов, касающихся реализации предусмотренных инициативой нейтральных по статусу инструментов.
Следует отметить, что юридический процесс, реализованный Парламентом и различными госорганами, создает правовую основу для использования новых возможностей в сфере торговли и образования. В то же время, чтобы воспользоваться этими преимуществами, не менее важно создать конкретные механизмы и заставить их работать эффективно. Вот почему, в 2019 году, были созданы и запущены различные финансовые и образовательные инструменты.
Несмотря на пандемию, нам удалось запустить уникальный финансовый механизм мирной инициативы – «Фонд мира для лучшего будущего». Это некоммерческое юридическое лицо, единственная цель которого - служить целям инициативы и улучшать социально-экономическое положение людей, проживающих по обе стороны разделительных линий. Таким образом, фонд способствует сотрудничеству между людьми, основанному на общих экономических интересах. Фонд уже провел первый грантовый конкурс и в настоящее время осуществляется финансирование 14 проектов. Эти проекты включают в себя различные области сельского хозяйства, а также производство и переработку продукции, что, в свою очередь, четко раскрывает потребности и интересы населения Абхазии и Цхинвальского региона. В результате наших консультаций с международными донорами, Германия и Швейцария уже выразили готовность внести свой вклад в деятельность фонда, хотя есть ряд других доноров, которые также намереваются предоставить финансовую помощь. Публичный формат не позволяет мне говорить о них открыто.
Впервые за 25 лет мы создали уникальную возможность для людей, живущих в оккупированных регионах - посредством нейтральной по статусу регистрации, участвовать в экономической деятельности по обе стороны разделительной линии, вывести продукцию на рынок Грузии для продажи и использовать механизмы, которые Грузия имеет на основе соглашений о свободной торговле с разными странами. Это особая правовая и институциональная основа, которая при проявлении политической воли и создании благоприятной среды имеет наибольший потенциал для улучшения положения местного населения и открывает перспективы для лучшего будущего. Мы видим, насколько люди заинтересованы и хотят заниматься бизнесом, чему, в значительной степени мешают нынешняя оккупация, закрытые пропускные пункты и политика России, направленная на отчуждение людей и создание искусственных барьеров между ними».