თეა ახვლედიანი: 2019-2020 წლებში გასამმაგდა ოკუპირებული რეგიონებიდან სტუდენტების რაოდენობა
თეა ახვლედიანი: 2019-2020 წლებში გასამმაგდა ოკუპირებული რეგიონებიდან სტუდენტების რაოდენობა „სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში განათლების მიმართულებით ასევე მოქმედებს უნიკალური ინსტრუმენტი - სკოლისშემდგომი განათლების მოსამზადებელი პროგრამა, რომელიც პირველად ქმნის შესაძლებლობას, რომ ოკუპირებულ რეგიონებში, მათ შორის გალსა და ახალგორში მცხოვრებმა ახალგაზრდებმა, საერთო ეროვნულ გამოცდებზე გასვლის გარეშე ჩააბარონ საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში. პროგრამა ითვალისწინებს როგორც საცხოვრებლით, ისე სტიპენდიით უზრუნველყოფას.
2019 წელს ამ პროგრამით ისარგებლა 139-მა, ხოლო 2020 წელს 180-მა ახალგაზრდამ, რომლებიც განაგრძობენ სწავლას სასურველ ფაკულტეტებზე სახელმწიფო უნივერსიტეტებში. პროგრამა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გალსა და ახალგორში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის, რადგან მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებაზე დაწესებული შეზღუდვის გამო, ისინი ეროვნულ გამოცდებზე სათანადო კონკურენციას ვერ უწევდნენ სხვა აბიტურიენტებს. პროგრამის ამოქმედების შედეგად, 2019-2020 წლებში გასამმაგდა ოკუპირებული რეგიონებიდან სტუდენტების რაოდენობა. ყველა საშეღავათო პროგრამის გათვალისწინებით, 2020 წელს საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში ჩააბარა 400-მდე სტუდენტმა. ჩვენ ვგეგმავთ, რომ კიდევ უფრო განვავითაროთ განათლების ყველა საფეხურისადმი წვდომა, მათ შორის პროფესიულ განათლებაზე, რაც მათი ინტერესის სფეროს წარმოადგენს ოკუპირებულ რეგიონებში.“

«В рамках мирной инициативы также существует уникальный инструмент в области образования - программа подготовки к послешкольному образованию, которая впервые дает возможность молодым людям, живущим в оккупированных регионах, включая Гали и Ахалгори, поступить в высшие учебные заведения Грузии без сдачи Единых национальных экзаменов. Программа предусматривает обеспечение как проживанием, так и стипендиями.
В 2019 году программой воспользовались 139, а в 2020 году 180 молодых людей, которые продолжают обучение на желаемых факультетах в государственных университетах. Программа особенно важна для молодых людей, проживающих в Гали и Ахалгори. Из-за ограничений доступа к образованию на родном языке, они не могут должным образом конкурировать с другими абитуриентами на Единых национальных экзаменах.
После запуска программы количество студентов из оккупированных регионов в 2019-2020 годах увеличилось втрое. С учетом всех льготных программ в 2020 году в высшие учебные заведения Грузии поступило около 400 студентов. Мы планируем и дальше развивать доступ ко всем уровням образования, включая профессиональное образование».