თეა ახვლედიანი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს პასექის (ფესახი) დღესასწაულს ულოცავს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ებრაელ თანამოქალაქეებს პასექის (ფესახი) დღესასწაულს ულოცავს
გულითადად გილოცავთ პასექი (ფესახი) უდიდეს დღესასწაულს, რომელიც ებრაელი ხალხის ეგვიპტიდან გამოსვლას, მონობიდან თავის დახსნას, ფიზიკურ და სულიერ გადარჩენას უკავშირდება. ეს დღესასწაული ებრაელი ხალხის თავისუფლებისკენ სწრაფვის, სიძლიერისა და სიმტკიცის სიმბოლოა. პასექი ძვირფასია როგორც ყველა ებრაელისთვის, ისე სხვა თავისუფლების მოყვარე ხალხებისთვის. ვიზიარებ თქვენს სიხარულს და თითოეულ ოჯახ ჯანმრთელობას, ბედნიერებას, სიკეთესა და კეთილდღეობას ვუსურვებ!
ქართულ-ებრაული ურთიერთობების უნიკალურობა საუკუნეებს ითვლის. ებრაული კულტურა და ტრადიციები ჩვენი სიმდიდრე და ქვეყნის კულტურული მემკვიდრეობის განუყოფელი ნაწილია, რაც კიდევ უფრო აძლიერებს ჩვენს მრავალეთნიკურ და კულტურული მრავალფეროვნებით გამორჩეულ საზოგადოებას“ -  აღნიშნა თეა ახვლედიანმა.
პასექი, ანუ ფესახი, ებრაული დღესასწაულია, რომელიც ებრაელი ხალხის ეგვიპტელთა მონობიდან გამოხსნას ეძღვნება. ბიბლიური დღესასწაული ძვირფასი და მნიშვნელოვანია ყველა ებრაელისათვის. ამ დღეს მორწმუნეები უფლისგან მოვლენილ ხსნას ზეიმობენ, იერუსალიმის ტაძარს მოილოცავენ და უფუარ პურს - მაცას მიირთმევენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани поздравляет евреев, проживающих в Грузии, с праздником Песах.
«Поздравляю вас с этим великим праздником – Песах, который знаменует собой исход еврейского народа из Египта, его избавление от рабства, физическое и духовное освобождение. Этот день имеет большое символическое значение, поскольку подчеркивает свободолюбивый характер еврейского народа. Этот праздник - символ стремления к свободе, а также силы и стойкости еврейского народа. Праздник Песах дорог всем евреям, как и другим свободолюбивым народам. Разделяю вашу радость и желаю каждой семье здоровья, счастья, добра и благополучия!
Дружба между грузинами и евреями насчитывает многовековую историю. Еврейская культура и традиции являются неотъемлемой частью нашей страны»,-заявила Теа Ахвледиани.
Песах – это еврейский и самаритянский праздник, связанный с Исходом евреев из египетского рабства. Этот библейский праздник дорог и важен для всех евреев. В этот день верующие празднуют спасение и освобождение их Всевышним, молятся за Иерусалимский Храм и едят пресный хлеб-мацу.