სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა საქართველოში გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელთან, რაიმუნდ იელესთან შეხვედრა გამართა
8 აპრილი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა საქართველოში გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელთან, რაიმუნდ იელესთან შეხვედრა გამართა.
მხარეებმა დეტალურად განიხილეს ოკუპირებულ აფხაზეთში FAO-ს საქმიანობა და იმსჯელეს ორგანიზაციის როგორც მიმდინარე, ისე სამომავლო პროექტებთან დაკავშირებულ საკითხებზე. სახელმწიფო მინისტრმა მადლიერება გამოთქვა FAO-ს მიერ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე განხორციელებული საქმიანობისა და ზოგადად საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის მხარდაჭერისთვის. ხაზგასმით აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორებისა და ორგანიზაციების ჩართულობის მნიშვნელობა ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენისა და ურთიერთობების გაღრმავების მიმართულებით.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობაზე; განსაკუთრებით აღინიშნა საოკუპაციო რეჟიმის მიერ თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვები, რამაც წლების განმავლობაში არაერთი ადამიანის სიცოცხლე და ჯანმრთელობა შეიწირა. სახელმწიფო მინისტრმა უკიდურესი შეშფოთება და მწუხარება გამოთქვა აფხაზეთის მიმართულებით საოკუპაციოხაზთან 7 აპრილს მომხდარ ტრაგიკულ ფაქტთან დაკავშირებით, რამაც საქართველოს ოთხი მოქალაქის სიცოცხლე იმსხვერპლა.
შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს და შემდგომ მჭიდრო თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.

Теа Ахвледиани встретилась с представителем Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН в Грузии Раймундом Йеле
8 April 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с представителем Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) в Грузии Раймундом Йеле.
Стороны подробно обсудили деятельность FAO в оккупированной Абхазии и обсудили вопросы, касающиеся как текущих, так и будущих проектов организации. Госминистр поблагодарила FAO за проделанную работу на оккупированных территориях Грузии и за поддержку мирной политики грузинского правительства. Была подчеркнута важность участия международных партнеров и организаций в восстановлении доверия и углублении отношений между разделенными войной обществами.
Теа Ахвледиани рассказала о сложной ситуации с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии. Особо были отмечены ограничения на свободное передвижение, введенные оккупационным режимом, унесшие жизни и здоровье многих людей. Госминистр выразила крайнюю озабоченность по поводу трагического инцидента, произошедшего 7 апреля возле оккупационной линии, унесшего жизни четырех граждан Грузии.