შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა არაქართულენოვანი სკოლებისთვის ქართული ენის დღისადმი მიძღვნილი პოსტერების კონკურსი თემაზე: ,,ქართული ენა უკეთესი მომავლისთვის“ ჩაატარა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა არაქართულენოვანი სკოლებისთვის ქართული ენის დღისადმი მიძღვნილი პოსტერების კონკურსი თემაზე: ,,ქართული ენა უკეთესი მომავლისთვის“ ჩაატარა.
თეა ახვლედიანი კონკურსის მონაწილეებს ონლაინ რეჟიმში შეხვდა, ქართული ენის დღე მიულოცა და მონაწილეობისათვის მადლობა გადაუხადა. სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა დღევანდელი დღის მნიშვნელობასა და ისტორიულ დატვირთვაზე, მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის მქონე ქართული ენის უნიკალურობაზე, ქართული დამწერლობის სამი სახეობის ცოცხალ კულტურასა და სახელმწიფო ენის დაცვის მნიშვნელობაზე. მინისტრმა ხაზი გაუსვა ქართული ენის ცოდნის აქტუალურობას ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში ჩართულობის და ინტეგრაციის უზრუნველყოფის თვალსაზრისით, რაც, თეა ახვლედიანის განცხადებით, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის უმთავრესი პრიორიტეტია.
კონკურსი „ქართული ენა უკეთესი მომავლისთვის“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით 30 მარტს გამოცხადდა და მასში მონაწილეობა 100-მდე არაქართულენოვანმა საჯარო სკოლამ მიიღო. კონკურსი მიზნად ისახავდა ქართული ენის პოპულარიზაციას და ახალგაზრდებში ქართული ენის შესწავლის მოტივაციის ამაღლებას. მონაწილე სკოლებმა აღნიშნულ თემატიკაზე პოსტერები მოამზადეს, რომელთაგან 5 გამარჯვებული საკონკურსო კომისიამ შეარჩია. გამარჯვებულებს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სიგელები და ფასიანი საჩუქრები გადასცა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის ლია გიგაურის განცხადებით, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში გრძელდება სახელმწიფო ენის შემსწავლელი პროგრამებისა და კურსების განხორციელება, ამასთან განსაკუთრებული ყურადრება ეთმობა ქართული ენის პოპულარიზაციას.
„14 აპრილს, ქართული ენის დღეს, სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, მიუძღვნა კონკურსი „ქართული ენა უკეთესი მომავლითსვის“, რომელშიც მონაწილეობდნენ საქართველოს არაქართულენოვანი სკოლების წარმომადგენელი მოსწავლეები. შეირჩა 5 გამარჯვებული ნამუშევარი, ამ ნამუშევრებმა ჩვენ კიდევ ერთხელ დაგვარწმუნა თუ რა კარგად აქვთ გაცნობიერებული ჩვენს მოსწავლეებს, ახალგაზრდებს სახელმწიფო ენის შესწავლის მნიშვნელობა მათი მომავლის განსაზღვრისთვის და ამავდროულად ჩვენი ქვეყნის წარმატებისთვის. თითოეული მოწოდება ქართული ენის გაფრთხილებას, დაცვასთან, განვითარებასა და პოპულარიზაციასთან დაკავშირებით, არის ის მნიშვნელოვანი გზავნილები, რომლებიც სახელმწიფოს სტრატეგიის ფარგლებშია წარმოდგენილი და რომლის ერთ-ერთი პრიორიტეტი სწორედ ქართული ენის პოპულარიზაცია, მისი განვითარება და არაქართულენოვანი მოსახლეობისთვის სწავლება გახლავთ. გამარჯვებულ მოსწავლეებს გადაეცათ სიგელები, ფასიანი საჩუქრები და პრიზები. სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მოქმედი და ახალი სტრატეგიის ფარგლებში ინტენსიურად აგრძელებს მუშაობას სახელმწიფო ენის პოპულარიზაციის და ეთნიკური უმცირესობებისათვის მისი სწავლების მიმართულებით. ეს გახლავთ ჩვენი სახელმწიფო სტრატეგიის ერთ-ერთი პირველი და ფუნდამენტალური პრიორიტეტი“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.

Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провел конкурс постеров, посвященный Дню грузинского языка, на тему: «Грузинский язык для лучшего будущего».
Теа Ахвледиани встретилась с участниками конкурса онлайн, поздравила их с Днем грузинского языка и поблагодарила за участие. Госминистр рассказала о важности и историческом значении сегодняшнего дня, уникальности грузинского языка с его многовековой историей, культуре трех типов грузинской письменности и важности сохранения государственного языка. Она подчеркнула актуальность знания грузинского языка для представителей этнических меньшинств, что является главным приоритетом госполитики гражданского равноправия и интеграции.
Конкурс «Грузинский язык для лучшего будущего» был объявлен 30 марта совместно с Министерством образования и науки Грузии, и в нем приняли участие около 100 негрузиноязычных государственных школ. Целью конкурса было популяризация и повышение мотивации молодежи к изучению грузинского языка. Школы-участники подготовили постеры по указанной теме, 5 из которых были отобраны конкурсной комиссией. Победители были награждены сертификатами и ценными призами.
По словам первого заместителя гос министра, в рамках политики гражданского равноправия и интеграции продолжается реализация государственных языковых программ и курсов для популяризации грузинского языка.
«14 апреля, в День грузинского языка, Аппарат госминистра в сотрудничестве с Минобразования объявил конкурс «Грузинский язык для лучшего будущего», в котором приняли участие учащиеся негрузиноязычных школ Грузии. Были отобраны 5 работ-победителей, эти работы еще раз убедили нас в том, что наши школьники хорошо понимают важность изучения государственного языка для определения своего будущего и для успеха нашей страны. Одним из приоритетов госстратегии является популяризация грузинского языка, его развитие и обучение негрузиноязычного населения. Победителям были вручены сертификаты и ценные призы. Аппарат госминистра продолжает интенсивную работу по популяризации государственного языка и обучению ему этнических меньшинств. Это является приоритетом нашей госстратегии», - заявила Лия Гигаури.