აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები სტუდენტებისთვის, რომლებიც საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე სწავლობენ, სემინარი “საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მნიშვნელობა და პერსპექტივები” გაიმართა. ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში გამართული სემინარის მონაწილე 30-მდე ახალგაზრდას მთავარი მოხსენებით მიმართა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა ევროკავშირის როლზე საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მიმოიხილა საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის განვითარება და ამ პროცესში მიღწეული მნიშვნელოვანი შედეგები. თეა ახვლედიანმა ახალგაზრდებს შერიგების პოლიტიკის, ასევე სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ პრიორიტეტებზე და სამომავლო გეგმებზე გაამახვილა ყურადღება, რომლებიც ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის სოციო-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებისა და დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის დიალოგისა და თანამშრომლობის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად. სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა ახალგაზრდა თაობის ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობა და მათი ჩართულობის როლი შერიგების პროცესსა და დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში.
„ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარე ოკუპაციის ფონზე, რომლის უმძიმეს უსაფრთხოების, ჰუმანიტარულ თუ ადამიანის უფლებრივ გამოწვევებს, თან ახლავს მძლავრი რუსული პროპაგანდა, რომელიც მიმართულია მათ შორის ჩვენი ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებების წინააღმდეგ, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს ჩვენი ახალგაზრდებისთვის და საზოგადოებისთვის ცნობიერების ამაღლება ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობაზე და პრიორიტეტებზე. სწორედ ამას ემსახურებოდა დღევანდელი სემინარი, რომელიც ჩატარდა საქართველოს ოკუპირებული აფხაზეთის, გალის რაიონის ახალგაზრდებისთვის, რომლებიც დღესდღეობით სარგებლობენ ჩვენი სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში გახსნილი საგანმანათლებლო გამარტივებული პროგრამებით და დღეს მოღვაწეობენ, სწავლობენ და აგრძელებენ თავიანთ აკადემიურ საქმიანობას საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე. მადლიერება მინდა გამოვთქვა ნატოსა და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრის და ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს მიმართ, ამ მნიშვნელოვანი ღონისძიების ორგანიზებისა და მხარდაჭერისთვის“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
ერთდღიანი სემინარის ფარგლებში ახალგაზრდებს საშუალება ჰქონდათ ინფორმაცია მიეღოთ ნატოს დაარსების გარემოებებზე, მის ამოცანებსა და მიზნებზე, ნატოს როლზე გლობალური უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში, ნატო-საქართველოს ურთიერთობის დინამიკასა და თანამშრომლობის მექანიზმებზე, ევროკავშირის ისტორიულ განვითარებაზე, ასოცირების შეთანხმებასა და საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესზე, გამოწვევებსა და პერსპექტივებზე. ახალგაზრდებმა სემინარზე ასევე ინფორმაცია მიიღეს ანტი-დასავლური პროპაგანდის ძირითად მიზნებსა და ამოცანებზე და დეზინფორმაციასთან ბრძოლის მეთოდებსა და გამოწვევებზე.

Состоялся семинар на тему «Важность и перспективы процесса европейской и евроатлантической интеграции Грузии» для студентов, проживающих на оккупированных территориях Абхазии. Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила с речью перед 30 молодыми людьми, участвовавшими в семинаре, который состоялся в Информационном центре НАТО и ЕС.
Теа Ахвледиани рассказала о роли ЕС в процессе мирного урегулирования конфликта, рассмотрела развитие процесса европейской интеграции Грузии и важные результаты, достигнутые в этом направлении. Она проинформировала молодежь о приоритетах и планах на будущее политики примирения, а также о мирной инициативе Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая направлена на улучшение социально-экономического положения населения в оккупированных регионах и содействие диалогу и сотрудничество между разделенными сообществами. Госминистр отметила важность повышения осведомленности молодого поколения и роль их участия в мирном процессе и борьбе с дезинформацией.
«На фоне продолжающейся оккупации, сопровождаемой сильной российской пропагандой, направленной против устремлений нашей страны, особенно важно повышать осведомленность нашей молодежи о важности и приоритетах европейской и евроатлантической интеграции Грузии. Именно этой цели послужил сегодняшний семинар, который проводился для молодежи, проживающей в оккупированной Абхазии, которая в настоящее время пользуется упрощенными образовательными программами, открытыми в рамках нашей мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», и в настоящее время продолжает свое академическое образование на подконтрольной Грузии территории. Я хотела бы поблагодарить Информационный центр НАТО и ЕС и посольство США за организацию и поддержку этого мероприятия», - заявила Теа Ахвледиани.
Во время однодневного семинара молодые люди имели возможность узнать о целях и задачах НАТО, ее роли в обеспечении глобальной безопасности, динамике отношений и механизмов сотрудничества между альянсом и Грузией, историческом развитии ЕС, соглашении об ассоциации и проблемах и перспективах в процессе европейской и евроатлантической интеграции Грузии. На семинаре также была представлена информация об основных целях и задачах антизападной пропаганды, а также о методах и проблемах в борьбе с дезинформацией.