16 მაისის საღამოს ქალაქ დმანისში, მოქალაქეებს შორის საყოფაცხოვრებო ნიადაგზე დაწყებული კონფლიქტი, სამწუხაროდ, მოსახლეობის გარკვეულ ჯგუფებს შორის დაპირისპირებაში გადაიზარდა. ინციდენტიდან გამომდინარე ყველა შესაბამისი სახელმწიფო უწყების მხრიდან განხორციელდა სათანადო რეაგირება, სამართალდამცავი სამსახურების მიერ კომპეტენციის თანახმად დაძაბულობის დეესკალაციისთვის გადაიდგა შესაბამისი ნაბიჯები და გატარდა სამართლებრივი ზომები.
მიუღებელია დღის განმავლობაში სხვადასხვა პირების მხრიდან გაჟღერებული გარკვეული შეფასებები, რაც მიზანმიმართულად თუ უნებლიედ, შესაძლოა აღნიშნული ინციდენტის ეთნიკურ ჭრილში წარმოჩენის მცდელობას ემსახურებოდეს.
მნიშვნელოვანია, რომ თითოეული მოქალაქე სიფრთხილით მოეკიდოს ისეთი განცხადებების გაკეთებას, რასაც მსგავს სიტუაციებში შეუძლია გამოიწვიოს ვითარების ხელოვნურად დაძაბვა სახელმწიფოსა და ჩვენი მრავალეთნიკური საზოგადოების ინტერესების საზიანოდ.
მივესალმებით ინციდენტის აღმოფხვრას და რწმენას გამოვთქვამთ, რომ ჩვენი ქვეყნის თითოეული მოქალაქე, მიუხედავად ეთნიკური წარმომავლობისა, სრულად გაიზიარებს სახელმწიფოებრივ პასუხისმგებლობას სტაბილური, მშვიდობიანი და თანასწორი გარემოს განსამტკიცებლად, რაც ქვეყნის შემდგომი დემოკრატიული განვითარების მნიშვნელოვანი საფუძველია.

Вечером 16 мая в городе Дманиси конфликт, начавшийся между гражданами на бытовой почве, к сожалению, перерос в противостояние определенных групп населения. Для деэскалации напряженности после инцидента, правоохранительными органами были предприняты соответствующие шаги и приняты правовые меры.
Определенные оценки, сделанные разными людьми в течение дня, являются неприемлемыми, что, намеренно или непреднамеренно, может служить попыткой изобразить инцидент в этническом контексте.
Важно, чтобы каждый гражданин внимательно относился к заявлениям, которые в подобных ситуациях могут привести к искусственной эскалации ситуации в ущерб интересам государства и нашего многонационального общества.
Мы приветствуем устранение инцидента и выражаем уверенность в том, что каждый гражданин нашей страны, независимо от этнической принадлежности, будет способствовать созданию стабильной, мирной и равноправной среды, что является важной основой для дальнейшего демократического развития.