შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ოკუპირებულ აფხაზეთში მცხოვრებ სტუდენტებს შეხვდა.
შოთა მესხიას სახელობის ზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სტუნდეტებთან გამართულ შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ახალგაზრდებთან ჩართულობისა და შერიგების პოლიტიკის მიმართულებით არსებულ და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა. სტუდენტებთან შეხვედრა ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა, საუბარი და მსჯელობა შეეხო მიმდინარე რუსული ოკუპაციის შედეგად დღესდღეობით არსებულ გამოწვევებსა და საქართველოს ხელისუფლების სამშვიდობო პოლიტიკის უმთავრეს პრიორიტეტებს. თეა ახვლედიანმა ახალგაზრდებს ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მიმდინარეობისა და მისი ინსტრუმენტების ფუნქციონირების შესახებ, რომლებიც ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოებების შერიგებასა და ნდობის აღდგენას ისახავს მიზნად.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ოკუპაცია დროებითია და რომ ერთიანი ძალისხმევით აუცილებლად შევძლებთ დავშალოთ ხელოვნური ბარიერები და აღმართული მავთულხლართები, რომლებიც დღემდე აშორებენ ომით გაყოფილ საზოგადოებებს ჩვენს ქვეყანაში. თეა ახვლედიანის განცხადებითვე, შერიგების პოლიტიკის განხორციელების პროცესში სწორედ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ ახალგაზრდებს აკისრიათ უდიდესი როლი.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась со студентами, проживающими в оккупированной Абхазии.
На встрече со студентами Зугдидского государственного университета им. Шота Месхия госминистр рассказала о приоритетах и планах на будущее политики примирения и вовлеченности. Встреча со студентами прошла в интерактивном режиме, беседы и дискуссии были посвящены текущим вызовам российской оккупации и основным приоритетам мирной политики грузинского правительства. Теа Ахвледиани предоставила молодым людям исчерпывающую информацию о реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая направлена на улучшение социально-экономического положения населения в оккупированных регионах и содействие диалогу и сотрудничество между разделенными обществами.
Госминистр подчеркнула, что оккупация носит временный характер и совместными усилиями мы обязательно сможем сломать искусственные барьеры и колючую проволоку, которые до сих пор разделяют истерзанные войной общества в нашей стране. По словам Теи Ахвледиани, молодежь, проживающая на оккупированных территориях, играет большую роль в реализации политики примирения.
Госминистр пожелала молодым людям успехов в учебе и дальнейшей деятельности и пообещала всемерную поддержку и помощь.